OSH | Odborový svaz hasičů

Zdravotní rizika znamenají, že po hasičích by se nemělo žádat, aby pracovali déle než do 55 let

Vybráno z časopisu FBU FireFighter III/2012   Bijí vás tam, kde to bolí Zdravotní rizika znamenají, že po hasičích by se nemělo žádat, aby pracovali déle než do 55 let   Závažný vývoj při jednáních o důchodech hasičů přiměl vládu přezkoumat svůj návrh, aby hasiči odcházeli do důchodu v 60 letech.

Odborový svaz hasičů Velké Británie (dále FBU) si myslí, že chtít od hasičů, aby pracovali ve věku nad 55 let je zvrhlé, mařící vlastní záměry a v konečném výsledku hrozba pro hasiče a tomu co žádá veřejnost.

Očekává se, že zjištění této revize budou zveřejněna v prosinci tohoto roku a FBU se jistě postará o to, aby hlasy hasičů byly jasně a nahlas slyšet.

Představitel FBU na národní úrovni Sean Starbuck řekl: „Jestliže je vláda připravená podívat se čestně na výzkum týkající se zdraví a zajištění bezpečnosti hasičů na sklonku jejich kariéry, tak potom jsme přesvědčení, že nenajde žádný důkaz a doklad pro to, aby hasiči pracovali déle než do 55 let.“

Nároky

Odborový svaz již předložil studii nedávného výzkumu stárnutí a nároků na hasičskou práci od Dr Richarda Gravelinga a Dr Joanne Crawford. Ta potvrzuje obecný pohled a zdravý rozum, že hasičská práce je těžší a těžší, jak hasiči stárnou.

V první řadě, co se týká fyzických nároků této práce a jakéhkoli prožitého zatížení způsobeného vyskými teplotami, tato studie zjistila, že:

„V průměru zjistí starší hasiči obou pohlaví , že náročnost té skutečnosti, že jsou hasiči, je vyšší a  namáhavější u nich, než u jejich mladších spolupracovníků.“

V souvislosti s psychologickými nároky hasičské profese tato studie vypověděla: „Bylo rozpoznáno nebezpečí post-traumatické stresové poruchy.“ Ale nejsou žádné studie týkající se stárnutí hasičů a stresu vyplývajícího z povahy zaměstnání.

Onemocnění

Průzkum říká, že jen několik jednotlivců může být schopných vyhovět nárokům hasičské profese ve věku nad 55 let. Nicméně: „Vzrůstající počet hasičů bude trpět zdravotními potížemi, které zhorší jejich schopnost včetně (mezi mnoha dalšími nemocemi) muskuloskeletálních poruch (týkající se svalů a kostí, speciálně zad); vyšší počet bude trpět osteoartritidou a cukrovkou.

„Navíc, zhoršení fyzické zdatnosti související s věkem, sílou svalů a snášením vysokých teplot bude znamenat, že stále vzrustající počet hasičů zjistí, že je obtížné plnit těžké nároky hasičské a záchranářské práce, což povede buď k degradaci v operačním nasazení (starší hasiči budou vykonávat pomaleji určené úkoly) nebo se zvýší nebezpečí akutního poranění, ať už v důsledku kritické únavy nebo onemocněním souvisejícím s vysokými teplotami (kdy vlastní sledování buď není možné nebo se neprovádí).“

 

Studie Ministerstva vnitra z roku 1996 od Dr Michela Haismana k věkovým limitům hasičů ve výkonu služby dospěla k závěru, že zvýšení současné věkové hranice 55 let pro hasiče „by mělo za následek snížení počtu těch, kteří by byli schopní splnit požadavky na to být hasičem“. (viz    Firefighter 11- 12 / 2011).

Nedávno provedený průzkum Dr Cravelinga a Dr Crawfordové v závěru uvádí, že: „Neexistuje žádný důkaz, že nároky současné služby jsou jakkoli méně náročné, než bývaly dříve. Není důkaz ani o tom, že dnešní hasiči jsou jakkoli schopnější splňovat tyto požadavky. Proto zde není žádné zřejmé odůvodnění pro odchýlení se od tohoto hlediska“.

Více informací získáte v oborové studii:

Konfrontace stárnutí hasičů a nároků na hasičskou a záchranářskou práci.

(Review of aging and the demands of firefighting)

Zdravotní daň stárnutí

 

Stres, celková únava, zrak, sluch, nádory na mozku, ramena, lokty, ruce, onemocnění srdce, bolesti zad, různé druhy rakoviny, nemoci plic, střevní a zažívací potíže, cukrovka, svalová a skeletální onemocnění, kolena a kotníky

 

Pro OSH

přeložil Milan Skalník

 


 

Fotogalerie: Zdravotní rizika znamenají, že po hasičích by se nemělo žádat, aby pracovali déle než do 55 let

Naši partneři

Menu