OSH | Odborový svaz hasičů

Žádný hasič by nikdy neměl jít do práce s očekáváním, že přijde o život

  Čínským přístavem Tianjin otřásla 12. srpna 2015 série výbuchů. Ozývaly se z velkoskladu, ve kterém byly uloženy nebezpečné chemikálie. Toto neštěstí si vyžádalo životy 173 lidí, včetně 104 hasičů. I když zásah hasičů, kteří na místě zasahovali jako první, byl vychvalován čínskými sdělovacími prostředky, vyvolal otázky ohledně připravenosti Čínské hasičské služby, když se pokusili uhasit požár vodou, což následně způsobilo exploze. Wang Yuan, zkušenýTianjinský hasič s mnoha lety praxe, řekl po zásahu reportérům, že on a jeho kolegové byli velice málo cvičeni na používání pěny a písku a přiznal, že on sám zcela nechápal, jak hasit takové požáry chemikálií. Příbuzní hasičů, kteří tam přišli o život, žádali od úřadů odpovědi a ptali se, proč je v tom nikdy necvičili. Práva zaměstnaců jsou v Číně tvrdě potlačována. Jejich jediný odborový svaz – Celočínská federace odborových svazů – je řízený státem a není demokratický. Výcvik hasičů je minimální, na pracovišti se jich nikdo nezastane a nikdo neusiluje o zlepšení. China Labour Bulletin oznámil, že i když rodiny zabitých hasičů dostanou kompenzaci – 20ti násobek národního průměru při smrtelném úrazu na pracovišti – je to jenom u o ostře sledovaných případů, jako je Tianjin nebo v případu požáru skladiště v Harbinu, také v roce 2015 v Číně, kde přišlo o život 5 hasičů. V těchto případech se pozornost sdělovacích prostředků soustředila na nedostatečně vycvičené a špatně placené mladé hasiče, kteří přišli o život. Matt Wrack, generálni sekretář odborového svazu Velké Británie (FBU), napsal v kondolenčním dopisu čínskému velvyslanci v Londýně: „Práce hasičů a toto povolání může být nebezpečné, ale jako odborový svaz, který bojoval a bojuje za lepší ochranu hasičů v UK, odmítáme přijmout smrt jako součást naší práce. „Ať už ve Velké Británii nebo v Číně, žádný hasič by nikdy neměl jít pracovat s očekáváním, že přijde o život.“  OSH Přeložil Milan Skalník

 

Čínským přístavem Tianjin otřásla 12. srpna 2015 série výbuchů. Ozývaly se z velkoskladu, ve kterém byly uloženy nebezpečné chemikálie. Toto neštěstí si vyžádalo životy 173 lidí, včetně 104 hasičů. I když zásah hasičů, kteří na místě zasahovali jako první, byl vychvalován čínskými sdělovacími prostředky, vyvolal otázky ohledně připravenosti Čínské hasičské služby, když se pokusili uhasit požár vodou, což následně způsobilo exploze.

Wang Yuan, zkušenýTianjinský hasič s mnoha lety praxe, řekl po zásahu reportérům, že on a jeho kolegové byli velice málo cvičeni na používání pěny a písku a přiznal, že on sám zcela nechápal, jak hasit takové požáry chemikálií. Příbuzní hasičů, kteří tam přišli o život, žádali od úřadů odpovědi a ptali se, proč je v tom nikdy necvičili.

Práva zaměstnaců jsou v Číně tvrdě potlačována. Jejich jediný odborový svaz – Celočínská federace odborových svazů – je řízený státem a není demokratický. Výcvik hasičů je minimální, na pracovišti se jich nikdo nezastane a nikdo neusiluje o zlepšení. China Labour Bulletin oznámil, že i když rodiny zabitých hasičů dostanou kompenzaci – 20ti násobek národního průměru při smrtelném úrazu na pracovišti – je to jenom u o ostře sledovaných případů, jako je Tianjin nebo v případu požáru skladiště v Harbinu, také v roce 2015 v Číně, kde přišlo o život 5 hasičů. V těchto případech se pozornost sdělovacích prostředků soustředila na nedostatečně vycvičené a špatně placené mladé hasiče, kteří přišli o život.

Matt Wrack, generálni sekretář odborového svazu Velké Británie (FBU), napsal v kondolenčním dopisu čínskému velvyslanci v Londýně: „Práce hasičů a toto povolání může být nebezpečné, ale jako odborový svaz, který bojoval a bojuje za lepší ochranu hasičů v UK, odmítáme přijmout smrt jako součást naší práce.

„Ať už ve Velké Británii nebo v Číně, žádný hasič by nikdy neměl jít pracovat s očekáváním, že přijde o život.“ 

OSH

Přeložil Milan Skalník

Fotogalerie: Žádný hasič by nikdy neměl jít do práce s očekáváním, že přijde o život

Naši partneři

Menu