OSH | Odborový svaz hasičů

Vybráno z webu PSI

Postavili se za veřejné služby 

 

Noviny jako The Economist a The New York Times začaly nový rok publikováním článků, které upozorňují na úsilí a pravicové zájmy udělat ze zaměstnanců ve veřejných službách obětní beránky ekonomické krize. Nejvyšší představitelé PSI a EPSU napsali společnou odpověď adresovanou pro The Economist.

Pobočky PSI, jako AFSCME(pozn. překl.odborový svaz v USA, sdružující 1,6 milionu členů – zdravotní sestry, zaměstnance nápravných zařízení, zaměstnance veřejných  pohotovostních a hygienických služeb) zahájily nové akce, aby bojovaly proti těmto lžím.

Evropská odborová konfederace varovala Evropskou komisi ohledně její role při prosazování záchranných balíčků Evropské unie / Mezinárodního měnového fondu v Řecku a Irsku. Také pobočka PSI v Kanadě – National Union of Public and General Employees, také odpověděla dopisem redaktorovi novin The Economist.

 

 

Společná odpověď PSI a EPSU rozeslaná všem členům Výkonného výboru, pobočkám a zaměstnancům PSI

 

Public Services International

 

11. ledna 2011

 

Ve věci: „Zápas s odborovými svazy veřejného sektoru by měl být veden ohledně výnosnosti produktivity a na základě rovnosti, nejen o škrtech ve výdajích“ a „Odborové svazy veřejného sektoru za sebou mají několik dobrých desetiletí. Skončila jejich šťastná léta?“

 

Určeno pozornosti redaktora The Economist

 

Zatímco soukromé společnosti se zásadně motivují ziskem, veřejné služby mají mandát, aby sloužily demokracii a pro veřejné dobro. Investice do kvalitních veřejných služeb přináší užitek současným i budoucím generacím: bohatství je spravedlivě rozdělováno prostřednictvím veřejných služeb občanům, jako je vzdělání a zdravotní péče; soukromé společnosti profitují tím, že užívají veřejné dálnice, železnice, justiční systém a dobře připravené a kvalifikované pracovní síly.

 

Krize zadlužení, které dnes čelí mnohé vlády, nebyla způsobena finanční částkou, kterou utratily tak, že ji poukázaly na výplatní šeky zaměstnancům. Byla způsobena vytrvalým obecným kšeftováním s daněmi z příjmu, a těmi částkami, které vlády utratily, aby záchránily banky před důsledky jejich vlastní chamtivosti. Státy G20 vydaly na zárukách a likvidačních opatřeních 11.918 bilionů dolarů, včetně 1.896 bilionu dolarů v předem zaplacených útratách. Mezinárodní finanční fond odhaduje, že tato ztráta bude u vyspělých zemí 6,8 % hrubého domácího produktu.

 

Finanční instituce obrovsky profitovaly z toho, že vsadily proti národním ekonomikám a stlačily měny dolů. Pouze 2,5 procenta z transakcí zahraniční směny podporují obchod se zbožím a služby. Zbytek je – měřený v trilionech dolarů – spekulativní. Jak jsme toho byli svědky, když finančníci vsadí špatně, dostanou kauci a je jim pomoženo z nesnází. Za to by neměli platit řadoví  zaměstnanci.

 

Kvalitní veřejné služby jsou dokonce podstatnější v těžkých dobách. Pomáhají jednotlivcům, obcím a podnikání jak se vypořádat a zotavit z recese. Pomáhají vybudovat trvale udržitelné ekonomiky a spravedlivé demokratické společnosti. Odbory ve veřejných službách jsou na celém světě v čele hledání cest k rozvinutí těcthto služeb efektivně a účinně – protože naši členové chtějí takové nástroje, kterými by dobře posloužili občanům, obcím a národům, kterým slouží.

 

Pokud by finanční instituce byly ve veřejné službě, investovaly by tak, aby vytvořily nová pracovní místa, napomáhaly vytvoření energetické efektivity a podporovaly národní ekonomiky. Pracovaly by pro nás, nesázely a nehazardovaly by proti nám.

 

S pozdravem,

 

Peter Waldorff                                                   Carola Fischbach-Pyttel

General Secretary                                            General Secretary

Public Services International                         European Federation of Public Service Unions

 

 

   přeložil Milan Skalník

Fotogalerie: Vybráno z webu PSI

Naši partneři

Menu