OSH | Odborový svaz hasičů

Velká Británie vybráno z webové stránky Odborového svazu hasičů - FBU Důchody

Vládní důchodové plány:   Plaťte víc – pracujte déle – dostanete méně

 

Vláda útočí na důchody hasičů. Chce, abychom platili víc, pracovali déle a přesto skončili s menším důchodem. To je poselství z nedávných vládních prohlášení. V červnu vláda jmenovala komisi, které předsedá Lord Hutton, a která má zrevidovat všechny důchodové plány ve veřejných službách, včetně hasičských. V říjnu tato komise zvřejnila předběžnou zprávu. Nezávisle na tom zveřejnila vláda v říjnu svoje Komplexní zhodnocení výdajů. Oba tyto materiály ukazují hlavní rysy vládního útoku na naše důchody.

 

•          Vláda ve svém Komplexním zhodnocení výdajů řekla, že všichni zaměstnanci veřejného sektoru by měli očekávat, že budou platit vyšší příspěvky – v průměru o 3 % vyšší. Plánuje začít  od dubna 2012 postupné zvýšování příspěvků na důchod. Pro hasiče by 3 % navíc představovala přirážku 800 ₤ za rok.

 

•          Vláda chce, aby všichni zaměstnanci veřejného sektoru pracovali déle předtím než dostanou svůj důchod. Pro hasiče to znamená, že po nás všech chtějí, abychom pracovali až do 60 – a pravděpodobně ještě déle.

 

•          Vláda chce po zaměstnancích veřejného sektoru, aby na konci svého pracovního života dostávali menší důchod. Mají v úmyslu zrušit právoplatný finální důchodový program a namísto toho použít průměrný kariérní plat – což pro hasiče znamená ve všech ohledech mnohem méně.

 

•          Vláda už oznámila, že má v úmyslu změnit opatření týkající se inflace, používané pro navýšení důchodových výměrů, z indexu maloobchodních cen (RPI) na index spotřebních cen (CPI) , který je v průměru nižší. Bude-li postupovat tak, jak naznačila, bude to znamenat útok na důchod,  který jste si dosud vybudovali, a to navzdory vládním ujištěním, že narostlé důchody by se nezhoršily.

 

Zvýšení našich příspěvků na důchod

 

Většina hasičů si již platí na svoje důchody ve srovnání s ostatními zaměstnanci veřejného sektoru  ty nejvyšší příspěvky a víc než většina zaměstnanců v důchodovém systému sou kromého sektoru. Ti, kteří jsou v Hasičském důchodovém plánu (FPS) platí dnes až 11 % platu, což se rovná přinejmenším 250 ₤ za měsíc u kvalifikovaného hasiče. Důchodový plán místní vlády (LGPS) a Nový důchodový plán hasičů  (NFPS) mají také vysoké příspěvky ve srovnání s ostatními zaměstnanci ve veřejném a soukromém sektoru a 3% zvýšení by je pro jejich členy zdražilo mnohem víc než průměrný plán soukromého sektoru. Nejnovější zveřejněná čísla ukazují, že průměrný příspěvek soukromého sektoru byl 4.9 % v roce 2008.

 

Jestliže budou příspěvkové sazby zaměstnance zvýšeny o 3 %, mohlo by to pro kvalifikovaného hasiče znamenat:

Tabulka I.

                                        

Tato zvýšení musí být dána do kontextu současného zmrazení platů, zvyšujících se životních nákladů (v současnosti přes 4,6 %) a také daně a změn v benefitech, což bude stát hasiče nejméně 750 ₤ ročně (podle Institutu fiskálních studií).

 

Stoupající věk odchodu do důchodu

 

Huttonova komise uvažuje o stoupající věkové hranici hasičů pro odchod do důchodu. I když NFPS (Nový důchodový plán hasičů) počítá s věkem 60 let pro odchod do důchodu, ve srovnání s věkem 55 let podle FPS (stávající Důchodový plán hasičů), tak FBU proti tomu argumentuje, že není žádná jistota a materiál dokazující, že hasiči mohou pracovat tak dlouho a při takových požadovaných početních stavech, aby zajistili efektivní službu. Jakýkoli návrh požadující prodloužení hranice důchodového věku nad 60 let směšný a absurdní, protože zestárlá hasičská služba není v nejlepším zájmu veřejnosti.

Patíme za právo zavčas odejít do důchodu: příspěvkové sazby důchodových plánech FPS a NFPS reflektují stav schopnosti členů hasičských sborů odejít do důchodu dříve než je obvyklý věk 65 v soukromém sektoru a kdekoli jinde ve veřejném sektoru.                

 

Argument, že hasiči kteří už dál nejsou schopní obsazovat vozidla prvního výjezdu mohou plnit jiné neoperační úkoly do doby než dosáhnou věk 60 + , neobstojí. Všichni víme jaká je realita, a že neoperační úkoly byly už upraveny podle Green Book ve většině případů do rolí za nižší platy. Hasičské úřady se pokusily upravit stanovené operační počty převáděním hasičů tímto způsobem, a tak šetřit peníze. Dopad toho je ten, že neexistují žádné skutečné možnosti pro výjezdové hasiče, kteří již nejsou dál schopní jezdit na hasičských autech v prvním sledu.

Odborový svaz hasičů FBU spolupracoval s orgány místní státní správy a vlády a pokoušeli se pracovat s čísly, která uváděla počty těch, kteří odešli z hasičské služby do důchodu v důsledku špatného zdravotního stavu, a tyto hasiče se pokoušeli rozumně přesunout na nějaká místa, která by byla k dispozici. Zjistili, že rostoucí věk by byl jenom kontraproduktivní a nakonec by to stálo peníze, poněvadž počty odchodů do důchodu v důsledku špatného zdravotního stavu by vzrůstaly a zvyšovala by se neschopnost plnit svoje úkoly.

 

Národní statistika produkuje proměnný index spotřebitelských cen, který je záměrně navrhován výslovně pro důchodce.

 

Tato změna může ovlivnit důchody, které si každý aktuálně budoval. Byl vám slíben důchod, který se zvýší v souladu s indexem spotřebitelských cen a nebyl vám slibován nižší index spotřebitelských cen. Jestliže je důchod, který jste si dosud vydělal, spojený s indexem spotřebitelských cen, pak to reprezentuje škrt a zkrácení důchodu, který jste si již vysloužil.

 

Přeložil Milan Skalník   

Naši partneři

Menu