OSH | Odborový svaz hasičů

Postupně se zvyšující intenzita hlasitosti vyhlášení poplachu je lepší pro zdraví hasiče

 Výsledkem aktuálních moderních poplachů je nižší srdeční frekvence a to může zabránit srdeční zástavě hasiče. Napsal FireRescue1 Staff  BELOIT, Wisconsin - Podle nedávné studie má postupně se zvyšující intenzita hlasitosti vyhlášení poplachu preventivní účinek a zabraňuje dosažení extrémního maxima srdeční frekvence. To by mohlo pomoci omezit nejčastější příčinu úmrtí hasičů. Dr. James MacNeal zveřejnil minulý měsíc po sledování srdeční frekvence 30 hasičů poznatky výzkumníků University v Yale. Porovnal jejich klidové srdeční frekvence a frekvence po poplachových tónech. „Podívali jsme se na jejich reakci při poplachu s počátečním leknutím a hledali jsme způsoby, jak hasiče jemně probudit na rozdíl od náhlého probuzení," řekl MacNeal.  Výzkum se prováděl sledováním srdeční frekvence hasičů pomocí časových monitorů, hlásila televizní stanice WKOW. Výzkumníci zjistili, že zvýšením hlasitosti výstrahy v rozpětí tří až čtyř sekund se srdeční frekvence zvýšila mnohem pomaleji. Nové poplachové systémy zavedené loni postupně zvyšují hlasitost, aby se zabránilo překvapení a leknutí hasičů a udržela tak zdravá srdeční frekvence. Poplašný systém nyní upozorňuje pouze konkrétní požární stanici, která bude reagovat na výzvu, oproti varování v celém systému. Joe Murray, zástupce ředitele hasičů v Beloit, řekl, že bezintervalové tóny jeho hasiče znervózňují. „Já jsem se vždycky probudil a ty tóny potom odcházely pryč uprostřed noci, bylo to jako bušení do mého srdce, byl to pocit, jako by mně srdce mělo vyskočit z hrudi. U postupně zvyšované hlasitosti při vyhlášení poplachů je to „obrovský rozdíl." Dr. MacNeal řekl, že klidové srdeční frekvence hasičů v době odpočinku by mohly být kolem 50 tepů za sekundu a vyskočí na 130 tepů za minutu, když zazní poplach. Tento dramatický skok vystavuje hasiče většímu nebezpečí srdeční zástavy, až jsou na místě zásahu. Vliv na hasičovu srdeční frekvenci má horko při požárech a ochranné oděvy, které zadrží tělesné teplo a způsobí, že srdce začne intenzivněji pracovat, aby se hasič ochladil. „V podstatě je to disciplína olympijského sportu. Když jdete z tepové frekvence 40, když spíte, až na 150 předtím než se oblečete, začínáte být ve fyziologické spirále smrti," řekl doktor MacNeal pro Beloit Daily News. „To není práce, kde se můžete zastavit. Pokud jste uprostřed záchrany někoho, nemůžete přestat." OSH Přeložil Milan Skalník

 Výsledkem aktuálních moderních poplachů je nižší srdeční frekvence a to může zabránit srdeční zástavě hasiče.

Napsal

FireRescue1 Staff

 BELOIT, Wisconsin - Podle nedávné studie má postupně se zvyšující intenzita hlasitosti vyhlášení poplachu preventivní účinek a zabraňuje dosažení extrémního maxima srdeční frekvence. To by mohlo pomoci omezit nejčastější příčinu úmrtí hasičů.


Dr. James MacNeal zveřejnil minulý měsíc po sledování srdeční frekvence 30 hasičů poznatky výzkumníků University v Yale. Porovnal jejich klidové srdeční frekvence a frekvence po poplachových tónech.

„Podívali jsme se na jejich reakci p
ři poplachu s počátečním leknutím a hledali jsme způsoby, jak hasiče jemně probudit na rozdíl od náhlého probuzení," řekl MacNeal.

 Výzkum se prováděl sledováním srdeční frekvence hasičů pomocí časových monitorů, hlásila televizní stanice WKOW. Výzkumníci zjistili, že zvýšením hlasitosti výstrahy v rozpětí tří až čtyř sekund se srdeční frekvence zvýšila mnohem pomaleji.

Nové poplachové systémy zavedené loni postupně zvyšují hlasitost, aby se zabránilo překvapení a leknutí hasičů a udržela tak zdravá srdeční frekvence. Poplašný systém nyní upozorňuje pouze konkrétní požární stanici, která bude reagovat na výzvu, oproti varování v celém systému.

Joe Murray, zástupce ředitele hasičů v Beloit, řekl, že bezintervalové tóny jeho hasiče znervózňují. „Já jsem se vždycky probudil a ty tóny potom odcházely pryč uprostřed noci, bylo to jako bušení do mého srdce, byl to pocit, jako by mně srdce mělo vyskočit z hrudi. U postupně zvyšované hlasitosti při vyhlášení poplachů je to „obrovský rozdíl."
Dr. MacNeal
řekl, že klidové srdeční frekvence hasičů v době odpočinku by mohly být kolem 50 tepů za sekundu a vyskočí na 130 tepů za minutu, když zazní poplach. Tento dramatický skok vystavuje hasiče většímu nebezpečí srdeční zástavy, až jsou na místě zásahu.

Vliv na hasi
čovu srdeční frekvenci má horko při požárech a ochranné oděvy, které zadrží tělesné teplo a způsobí, že srdce začne intenzivněji pracovat, aby se hasič ochladil.

„V podstat
ě je to disciplína olympijského sportu. Když jdete z tepové frekvence 40, když spíte, až na 150 předtím než se oblečete, začínáte být ve fyziologické spirále smrti," řekl doktor MacNeal pro Beloit Daily News. „To není práce, kde se můžete zastavit. Pokud jste uprostřed záchrany někoho, nemůžete přestat."

OSH

Přeložil Milan Skalník

Fotogalerie: Postupně se zvyšující intenzita hlasitosti vyhlášení poplachu je lepší pro zdraví hasiče

Naši partneři

Menu