OSH | Odborový svaz hasičů

Postřehy z Bruselu 2009

Ve dnech 8. – 11. června 2009 jsem byla předsednictvem OSH vyslána jako jeden z 9 odborových zástupců České republiky na 8. kongres EPSU v Bruselu. Předmětem rozpravy byl vztah ...

Ve dnech 8. – 11. června 2009 jsem byla předsednictvem OSH vyslána jako jeden z 9 odborových zástupců České republiky na 8. kongres EPSU v Bruselu. Předmětem rozpravy byl vztah „Veřejné služby a Evropská unie“. Oficiální zápis a obsahy přijatých rezolucí na téma Kvalitní veřejné služby – kvalitní život, Rovné odměňování mužů a žen, Sociální spravedlnost a respektování odborů a lidských práv v Evropě, Jednání se zaměstnanci stejně, bez ohledu na to, ze které země pochází, Dostupnost, dosažitelnost, vysoká kvalita veřejných služeb, nejlépe ve veřejném vlastnictví, Ochrana zájmů nízkopříjmových skupin obyvatelstva, Voda jako základní právo člověka není na prodej…budou v plném znění zveřejněny. Tyto řádky jsou jen výpovědí z mého pohledu a jména přednášejících uvádím jen tam, kde to je důležité.
Masírována sdělovacími prostředky o nadbytečnosti draze placených, nevlídných a hloupých úředníků, jsem si nejprve potřebovala ujasnit, co jsou veřejné služby, s kým a za koho budu vlastně jednat. Jako profesionální hasič se právem považuji za veřejnou službu, do které ale patří také kolegové od policie, vězeňské služby, armády, učitelé, lékaři, zdravotní sestry a obslužný zdravotní personál, pracovníci, starající se o seniory a ostatní sociální služby, energetici, plynárenství, vodohospodářství, likvidace odpadů, důlní práce, kultura, lesní hospodářství a zaměstnanci ministerských a komunálních úřadů.
EPSU je Evropská federace odborových svazů veřejných služeb. Sídlo má v Bruselu a je nejreprezentativnější organizací ve státním sektoru. Na kongresu došlo ke sloučení EPSU s PSI – Evropa a tím ke zvýšení členské základny z 224 na 255 odborových svazů veřejných služeb, zastupujících více než 8 milionů zaměstnanců. Zeměpisně pokrývá evropský kontinent, střední Asii a Izrael.
PSI je Internacionála veřejných služeb, která je celosvětovou federací odborových svazů veřejných služeb, zastupující 650 přidružených svazů ve 150 zemích. Společně tak PSI s EPSU sdružují přes 20 milionů zaměstnanců veřejného sektoru, pracujících ve službách ústředních vlád, zdravotní a sociální péče, v místních a komunálních službách. Byla založena v roce 1907 a řeší veřejné služby v orgánech, jako je OSN, Mezinárodní organizace práce, Světová banka, Mezinárodní měnový fond, Světová obchodní organizace, Organizace pro hospodářský rozvoj a spolupráci…….Mezinárodní kancelář má u Ženevy, regionální základny ve Washingtonu DC, Singapuru, Lomé, kanceláře pak na Barbadosu, v Belgii, Brazílii, Chile, Kolumbii, Kostarice, České republice, Indii, Japonsku, Libanonu, Malajsii, Novém Zélandě, Rumunsku, Rusku, Jižní Africe, Togu, na Ukrajině a v USA. Odborový svaz hasičů je dlouholetým členem obou organizací.
Pocit, že se mě konkrétně nic z projednávaných problémů v tak vysokých sférách netýká, zmizel hned první dopoledne. Očekávala jsem trochu ambiciózní referáty odborových předáků, neuznávajících světový vývoj, protože takhle jsou představováni v naší zemi nejen sdělovacími prostředky, ale také zaměstnavateli, dokonce i těmi, kteří sami veřejné služby zajišťují. Hovořící zástupci 44 zemí světa však byli současní nebo minulí členové vlád, starostové měst, primátoři, lékaři, zdravotní sestry, poslanci a komisaři EU a také obyčejní zaměstnanci veřejných služeb.

 

 

 

Většina referátů byla ze zemí, ke kterým vzhlížíme s obdivem, mnozí z nás tam chtějí žít a rádi bychom dosáhli jejich úrovně. K demokracii a soukromému sektoru se pro nás „západní země“ dopracovaly přirozeným vývojem bez revolucí. O to cennější pro mě byly informace bez emocí, plné dat a technických údajů. Poznatky a vývoj v jednotlivých zemích byly více než překvapivé. Napříč Evropou zaznělo zděšení z výsledku evropských voleb. Poprvé od 20. let minulého století došlo k obrovskému nárůstu nacionalismu a rasismu a tak i počtu zvolených ultrapravicových a fašistických stran. Až tam jsem si uvědomila, že jakákoliv nově zvolená vláda ČR (červená, žlutá nebo modrá), bude muset realizovat závazné směrnice, přijaté EU. O to méně pochopitelná byla rada našeho pana prezidenta, že není třeba k těmto volbám chodit, protože ty důležitější budou na podzim. A tak raději přejdu k tomu, co mě z jednotlivých zemí nejvíce zaujalo.

Velká Británie
Celkem 3 triliony euro stálo daňové poplatníky zachování soukromých bank v Evropě. Tyto banky způsobily nejhorší hospodářskou krizi od války. Zapomíná se na úspěchy Evropy (obrovský nárůst prosperity, pohyb přes hranice), pro které stále mnoho lidí usiluje o život v Evropě. Pouze Kanada a Austrálie mají srovnatelné kolektivní vyjednávání s Evropou, v ostatních zemích nic takového není. Vlády budou muset splatit dluhy na zachování chodu států. Pokud nebude navyšován dluh, bude VB splácet do roku 2032. Euroskeptismus narůstá a je nebezpečný hlavně u východních zemí, kde není stabilita a prosperita. Je proto nutné bránit odlivu peněz bankéřům, kteří chtějí vládnout, pracovat i demonstracemi na zachování sociální soudržnosti v Evropě. Soukromé společnosti, které převzaly zdravotní péči teď musí zachraňovat vláda za státní peníze. Zvyšují zisk na úkor pacientů a státního rozpočtu. Soukromý sektor zavinil rychlý pád zdravotnictví nejen v úrovni, ale i v navyšování poplatků. Volný trh se tu neosvědčil, proto musí být pod kontrolou státu. Navyšuje se nemocnost zdravotního personálu a klesá jejich pozornost při práci díky neadekvátní kompenzaci pohotovostí. Wels zdravotní poplatky zrušil a brání další privatizaci, která je velmi nákladná, s neověřenými dopady. Soukromé zdravotnictví je 7 x dražší než státní. Vyšší výdělky ve všech sektorech neznamenají vždy vyšší daně. Vláda privatizacemi podporuje daňové úniky, umělými daňovými konstrukcemi prováděnými i bankami dochází k velkým daňovým únikům do daňových rájů přes fiktivní kanceláře a firmy. Často tak chudí platí na bohaté. Šéf královských porodních sester upozornil na nutnost dořešení přesčasů a pohotovostí. Právníci při řešení pracovních sporů rádi vedou žaloby, protože je to pro ně dobrý byznys. Odboráři v Británii vydělávají o 12,5 % více v hodinové mzdě než ostatní zaměstnanci. Přes to se nedaří nábor nových mladých pracovníků, kteří vybojované výhody považují za samozřejmost. Teď víc než kdy dřív bude nutné kvalifikovaně jednat. Členská základna musí být široká, aby se dokázala zaměstnavatelům bránit. Nárůst nacionalizmu je zřejmý i ze sdělovacích prostředků, kde se v novinách objevil titulek „Britská pracovní místa jen pro britské občany“. V článku označili migranty za důvod krize a zátěž pro veřejné služby. Jen polská komunita v Británii představuje 500 tisíc až 1 milion osob, jejichž nábor do odborových služeb se osvědčuje. Jsou nabádáni, aby i po návratu do Polska hlasovali v evropských volbách.

Ukrajina
Problém se zhoršením zdraví i zdravotní péče má 95 % lidí. Finance státu pokrývají jen 23-30 % nákladů na zdravotnictví. Měsíční plat lékařů je v průměru 115 euro za měsíc. Dochází k masivnímu rušení pracovních míst, snižování mezd a krácení pracovní doby. Vláda podcenila krizi a Mezinárodní měnový fond zpřísnil poskytování pomoci zaostalejším zemím. V Ukrajině je odhadem 192 tisíc migrantů (přesné číslo nikdo nezná), kteří chtějí zaopatřit i svoje rodiny. Asi 7 milionů ukrajinců zase pracuje v jiných zemích, z toho asi 10 % nelegálně. Pouze Česká republika a Japonsko mají státní politiku na jejich návrat zpět.

Francie
Vlády ničí to, co se v Evropě podařilo vybudovat za 40 let. Rušeny jsou nemocnice, jen ve zdravotnictví bude letos zrušeno 30 tisíc pracovních míst. Drasticky bude krácen rozpočet. Populace stárne a zvyšuje se počet chronicky nemocných. Stávka nemá být jediným prostředkem prosazení zájmů, ale posledním a David Černý zpodobnil Francii jako stávku. Nejdůležitější je dialog EPSU s Radou Evropy. Obchodování se zdravotnictvím a sociálními službami je bezpráví pro chudé. Privatizací dojde k nabídkám péče jen pro bohaté. Stovky tisíc pracovních míst mizí ročně i v soukromém sektoru. Regulace je nutná i pro reálné rozpočty. Bude tlak na zrušení Mezinárodního měnového fondu, ale měl by být spíše přehodnocen a transformován. Protekcionismus povede k finanční válce mezi zeměmi, což bude stát velmi mnoho peněz. Stát musí být garantem kvality služeb, kterou trh nevyřeší. Krize je vážnější než v roce 1929. Penzijní fondy, banky, hry na burze způsobily krizi. Není kterou ekonomiku oživit. Velké korporace profitují ziskem jako nikdy v historii. Kdo zaplatí miliardy daní opět bankám, velkým průmyslníkům, ale ne občanům a státním službám. U zaměstnanců státních služeb je problém ve zkrácených pracovních dobách, které nejsou volbou pracovníka, ale jeho zaměstnavatele. Pohyblivé složky platu mimo tarif se těchto pracovníků netýkají. Ve Francii je více vysokoškolsky vzdělaných žen než mužů, ale pracují za nižší mzdy. Lokální manažeři nejsou informováni o předpisech. Lidé nečtou noviny a zvlášť levicové, proto je třeba více hovořit se zaměstnanci a vysvětlovat. Energetika byla deregulována a převedena do velkých soukromých společností, který jde jen o navyšování dividend. I přes klesající ceny ropy stoupla cena energie o 50 %. Jsou snižovány počty zaměstnanců nebo jsou nuceni se stěhovat za prací po provedené fůzi. Při výrobě energie a plynu dochází k útokům na odboráře na pracovištích, kde se snaží omezit jejich vliv. Pod kontrolou státu musí zůstat i voda. Vznikem obrovských koncernů, jako je Veolia, dochází i k určování podmínek těmito vlastníky. Narůstají rozdíly finančních příjmů rodin. Akcionáři, manažeři privatizovaných sektorů energetiky ukrádají státní dědictví a zvyšují si platy o 30-40 % každý rok, ředitelé o 180 % ročně. Výrazně si zvýšil plat i prezident Sarkozy. Odběratelům jsou zvyšovány jen cenové tarify, snižovány jsou počty pracovních míst a platy zaměstnanců. Podniky, které dostaly finance na podporu, musí skončit s propouštěním zaměstnanců.

Dánsko
Nutná je spolupráce s nevládními organizacemi, liberalizace a stejná délka vzdělávání v EU. Jsou dva trhy práce. Muži většinou ve výrobě a ženy ve zdravotnictví a státní správě za nižší mzdy. Roste podíl starších obyvatel, poroste tak i nárok na vysoce kvalifikovanou sociální péči, kterou budou potřebovat.

Švédsko
Jen silný veřejný sektor může zajistit práva jednotlivců. Odbory mohou přispět k řešení krize. Zvlášť ve veřejných službách musí být využíváno právo výt odborářem. Pracovníci z obavy ztráty místa souhlasí se snížením mzdy, což vede k dalšímu propadu. Potřeba sociálních služeb bude s krizí stoupat. Musíme se naučit vzájemné spolupráci a oslovování těch, kdo rozhodují. Ve vnitrozemí je malá kontrola osídlení a velká nezaměstnanost, špatné a nekvalifikované sociální služby. Pracovníci v energetice jsou zásadně proti privatizaci, požadují omezení soukromého zisku. Stát by měl také přímo ukládat podnikatelům povinnosti (např. uložit čerpací stanici úklid sněhu na komunikaci, protože i ona nemůže bez této služby existovat).

Česká republika
Problém zdravotních a sociálních služeb přednesl v hlavním referátu Jiří Schlanger, který byl zvolen do nové exekutivy EPSU. Při privatizaci zdravotních pojišťoven byla využita spolupráce se Slovenskem, kde byly privatizována všechny pojišťovny a věcnou argumentací odbory uhájily VZP. Služby ve zdravotnictví musí být řešeny nadnárodními normami pro zdravotní péči i v pohraničí a malých obcích. Lidé z východu se nemají stěhovat na západ jen kvůli špatnému systému ve zdravotnictví. Musí být vypracována dohoda o hodnocení rizik zranění ostrými předměty a infikovanými jehlami ve zdravotnictví. Měl by to být zájem zaměstnavatelů z finančních důvodů, protože zraněné lékaře nebo sestry je velmi těžké nahradit po několikaměsíční pracovní neschopnost a náhrada se děje většinou nezákonnou délkou špatně placených přesčasových hodin ostatních. Výsledkem by měla být eliminace, prevence, monitoring a ochrana rizik, jako výsledek 10 let práce 27 zemí. Mělo by být zakázáno opakované použití ostrých předmětů tam, kde je to možné a používat bezpečné kontejnery. Jen ve Velké Británii dochází ke 100 000 zranění za rok. Správně regulované zdravotnictví je podmínkou fungování nemocnic v době ekonomické nejistoty. Překročením hranic cca 1% pacientů využije lepší péče v jiné zemi. Ostatních 99% (včetně starých, slabých a neinformovaných) osob nebude mít rovné podmínky. Lepší péče je poskytována na úkor vlastních občanů v zemi. Mimo hlavní jednání jsem vznesla požadavek na snížení takových rizik i pro hasiče při zásahu. Byl přijat a bude řešen s ostatními složkami, které mohou přijít do styku s infikovanými předměty.

Holandsko
S krizí se musí vypořádat ten, který ji způsobil, tedy banky. Pokud nebudou pracovat mladí za slušné mzdy, budou kráceny důchody, na které si lidé celý život šetří. Vláda schválila odchod do důchodu v 67 letech. V únoru byly velké demonstrace kvůli vězeňství. Není dodržována Směrnice pro nakládání s vězni a tak jsou díky špatné koordinaci prázdné i přeplněné věznice, kde zaměstnanci nejsou vybaveni pro bezpečnou práci.

Portugalsko
Z důvodu chudoby a fašismu patří mezi časté emigranty. Zároveň do země migrují občané jiných zemí. Prezident Obama v Káhiře přiznal, že v sociálních službách má USA do Evropy ještě daleko. Bankrot sociálních služeb by znamenal konec demokracie. I po krizi musí něco přijít. Proto je třeba nastavit pravidla pro mladé.

Lotyšsko
Andris Piebalgg (bývalý ministr školství a financí, dnes eurokomisař pro energetiku) – Žádná země nemůže řešit energetiku sama a bez sociálního konsensu. Vážným problémem jsou rizika úniku uhlíku. Musí být specifikovány sektory, kde k nim dochází. Pro členské země musí být stanoveny právně závazné povinnosti. V energetice bude nárůst pracovních míst, stávající pracovníci musí být nově vyškoleni. V EU bude nová agentura regulátorů v energetice. Bez státní správy nebude rozvoj technologie možný a ta je nejdůležitější. Větrné elektrárny, solární energie, auta na ekologický pohon, pasivní budovy, ekologické topení ve starých budovách nesmí být omezovány krizí. Odbory nemají sloužit jen na opravy špatných rozhodnutí, je třeba dialogu už při práci komise. V EU je rozdílná tradice a tak přes regulaci zůstanou rozdílná řešení. Stanoveny budou jen rámce. Komise se zaměří na lidské zdroje, protože kvalita lidí přímo ovlivňuje bezpečnost, Jaderná energie je dobrý a doporučený způsob řešení.

Turecko
Privatizací vodohospodářství, telekomunikací, elektřiny a plynu vznikají kartely ovládající sociální služby a omezující lidská práva. Musí být zabráněno privatizaci vody, na které je závislá budoucnost. Privatizace strategických sektorů se pro občany neosvědčila. Slouží jen pro obohacování vlastníků a vede ke korupci na úkor občanů, kteří se bez těchto zdrojů neobejdou, ale nemohou se bránit. Slogan Istanbulu je „Naše budoucnost záleží na vodě s kterou nelze obchodovat“. V roce 1990 byl v zemi vojenský převrat a od té doby narůstá násilí v zemi. Odbory veřejných služeb vznikly spontánně od zaměstnanců a sdružují 200 000 členů. Vláda vytvořila své „žluté“ odbory, ve kterých se premiér jmenoval předsedou a určil další funkcionáře a tam nutí zaměstnance vstupovat. Ostatní mají zákaz se sdružovat, manifestovat, stávkovat. V roce 2006 bylo 8 veřejných pracovníků bez sdělení obvinění uvězněno a 137 zadrženo policií. Odbory nesmí vynášet své materiály mimo pracoviště. Odborový svaz pracovníků ve zdravotnictví je soudně stíhán a zahnán do exilu. Odboroví funkcionáři byli bez udání důvodu propuštěni z práce. Nesmějí vydávat prohlášení, policie jim prohledává pracoviště a byty, mučeny jsou i děti z těchto rodin.
Meryen Özsögüt, která hájila práva zdravotních sester, se zúčastnila tiskové konference, kde uvedla praktiky státu při zatýkání odborářů a upozornila na situaci šestnáctiletého syna funkcionáře, který byl policejní střelou zasažen a zůstal ochrnutý na vozíku. Další člen odborů byl postřelen, když žádal, aby se jeho zranění vyšetřilo. Po razii doma byla s odůvodněním vlastnictví tří nevhodných knih zatčena. Při výslechu jí policie zlámala všechny kosti v obličeji a zůstanou jí trvalé následky mučení. Za dobu jejího pobytu ve vězení bylo umučeno 28 politických vězňů. Přijela na kongres do Bruselu nejen informovat o situaci v zemi, kam jezdí lidé z civilizovaných zemí na dovolenou, ale hlavně poděkovat za nátlak EPSU, díky kterému byla z vězení propuštěna. Této mladé, drobné a pohledné zdravotní sestře vyjádřil celý sál podporu potleskem vestoje. Bohužel z internetu přišla zpráva, že v době jejího referátu v Bruselu byli zatčeni všichni odboroví funkcionáři.

Belgie
Fredy Thielemans – burgmistr (starosta) Bruselu (byl zvolen europoslancem, hovoří 7 jazyky a je signatářem petice o veřejných službách):
Je třeba přehodnotit důvěru k bankám, které působí další propad a jejich dotace. Je také třeba odolat tlaku na rozdělení zaměstnanců v soukromém a státním sektoru. Musí být reformována daňová politika v celé Evropě a vymýceny daňové ráje. Evropské instituce příliš otevřely dveře liberalizaci veřejných služeb. Město Brusel dává přednost kvalitě života, aby každý občan mohl profitovat z většího bohatství, daného centrem EU. Ekonomika nesmyslně chce, aby občané vyřešili krizi, kterou nezpůsobili. Nebyla dostatečná debata o situaci a chyběla mobilizace občanů k volbám. Starosta je vyděšen výsledkem stran, které křičí „méně státu“, zatímco opak je potřeba. Kapitalismus přeje osobnímu zisku, brání demokracii a přesto i občané bez práce tomuto trendu nepochopitelně fandí. Většinu peněz, vyčleněných v USA Obamou, dostaly banky a ne občané. V Belgii 40 % zaměstnanců vydělává méně než 12.000 euro za rok. Příjmy bohatých jsou 90.000 euro za rok a krizí vzrostly o 20 %. Stát se musí více zapojit do finančních toků, jinak dojde k excesu. Státy se musí znárodňovat. Například liberalizace pošt povede ke zrušení 50 % provozoven z důvodu rentability. Ti nejslabší budou poškozeni, rentabilita není jen finanční, musí být i sociální. Hodnoty spravedlnosti musíme zabalit do svého chování. Nestačí, že prezidenti hovoří o lásce k lidem, ale musí se tak začít chovat. Veřejná služba má velký význam pro celý svět. Na 1500 osob pomáhá v Belgii europoslancům za skandálních podmínek. Proto bude kromě EPSU potřeba jejich členství v USF, která působí v celé unii a sdružuje zaměstnance v evropském parlamentu a zahraničních misích.

Island
Za jeden týden zkolabovaly v loňském roce tři největší banky. Islandské banky jsou na soupisu těch, kde ukládají své finance teroristé. Tu největší banku také jeden terorista zlomil. Dluh země vzrostl z 0 na 100 % HDP. Banky došly levnými půjčkami k bankrotu. V jiných zemích otevřely banky spořící účty (IC) a úspěšně vyvedli peníze z Islandu. Firmy zkolabovaly s bankami. Všech 300 tisíc obyvatel zaplatí 3,7 miliard euro za 7 let. Island musí požádat o členství v EU a chce banky, vodu a služby vrátit do národních rukou.

Řecko
Penzijní a pracovní právo dosáhlo velkého pokroku, ale není žádný program pro mladé. Řecko mělo velké problémy i před krizí. Koncerny ji ale zneužívají ke svým ziskům a dochází k útokům na státní sektor. Privatizace nahlodávají penzijní systém a je třeba se proti tomu postavit.

Finsko
Osoby ve veřejných službách pracují pro ostatní osoby. V krizi jejich potřeba stoupá. Trhem jsou omezovány hlavně ty služby, které pomáhají těm nejpotřebnějším (vzdělávání, senioři, rodiny s malými dětmi). Snižovány jsou počty pracovníků a rozpočty. Moudré vlády zajistí obcím rozvoj veřejného sektoru. Názory ovlivněné pouze penězi nemohou převyšovat požadavek kvality služeb. V Římské smlouvě staré 50 let je povinnost rovných mezd mužů a žen zakotvena. Při stanovení výše mzdy musí být hodnocena pracovní místa (odpovědnost, dopad na společnost) a ne pracovník. V platech finské ženy zaostávají za ostatními zeměmi, i když důležitá místa zastávají. Krize může být zneužita ke ztrátě odborových práv. Nejde o luxusní nadstandard, ale o možnost důstojného života.

Norsko
V zemi je prioritou snaha o zachování rodiny a možnost dělení péče o děti mezi mužem a ženou. Právo nastaveno je, ale důležitá je realizace v praxi i s otcovskou dovolenou.

Rumunsko
V zemi je vzdělaný zdravotní personál, ale nízké mzdy. Proto vznikly agentury zajišťující práci v jiných zemích. Je to na úkor poskytování zdravotní péče v zemi.

Lotyšsko
Účinek krize je hrozivý. Země se zadlužila a Mezinárodním měnovým fondem jsou diktovány podmínky a splatnost půjčky do 3 let. Lotyšská vláda se chystá na zkrácení platů ve veřejné správě o 50 % a zkrácení HDP na 18 %. Občané proto vyjdou do ulic.

Itálie
Chudoba zvyšovaná špatnými dotacemi, změny klimatu a násilí jsou důvodem obrovského nárůstu migrace. Kvůli demokratickým transformacím bude narůstat. Vznikají tak nové formy otroctví u migrantů, bezpráví a vykořisťování. Integrace migrantů se bez kvalitních veřejných služeb neobejde. Poblíž Středozemního moře jednala italská vláda s Maltou o zpětné expedici Libyjců bez prověření jejich situace. Na 5 miliard euro dostanou Libyjci za to, že uzavřou tyto migranty do táborů od Berlusconiho. Stávají se trestanci, které musí udat učitel nebo lékař v Itálii, který zjistí, že se jedná o nezákonného migranta, jinak je spoluúčastníkem trestného činu. Povinnost udání se týká i matek, které v nemocnici porodí a musí být deportovány. Italští lékaři takovou praxi odmítají. V Itálii je po evropských volbách nárůst volených fašistických stran, které z migrantů vyrobí trojského koně. Nárůst migrace vyvolal potřebu zřízení sekce EPSU pro oblast středomoří, kde je problém nejhorší.

Irsko
Privatizace bank vedla zemi do bankrotu. Stabilní euro jako měna zachránilo Irsko před totálním krachem. Občané žádají zestátnění důležitých bank a vyvedení ostatních do konkurzu.

Kolumbie
Nepatří do Evropy a přes to se stává její velkou hrozbou. EU připravuje dohodu o volném obchodu s touto zemí. Zástupce odborových svazů Kolumbie informoval o bezpráví v zemi. Vojenské jednotky a policie zabíjejí odboráře, vláda zavádí protiodborová opatření. Je zákaz stávkovat a kolektivně vyjednávat. Karmen, která vedla odborový svaz zdravotníků, byla bez obvinění dva roky ve vězení. Na nátlak světových odborů a osobní účasti zástupců EPSU ze Švédska a Norska ve věznici, byla nedávno podmíněně propuštěna, ale zavraždili jejího bratra a nesmí být přijata zpět do nemocnice jako zdravotní sestra. Letos bylo zavražděno 19 odborových předáků, bojujících za zachování pracovních míst. Od roku 1976 bylo zavražděno 2.670 odborářů, z toho 500 za posledních 5 let. Většinou jsou to popravy s jasným poselstvím. Obhajovali jen svou práci a možnost života. Kolumbie je nejhorší země světa v oblasti lidských práv. Kolumbijské odbory trvají na blokaci Dohody o volném obchodu, protože není reálné dodržování navrhovaných podmínek, které jsou její součástí. Kongres jednomyslně rozhodl, že není přípustné, aby kultivovaná Evropa obchodovala za zvýhodněných podmínek pro nadnárodní společnosti s nejhorší zemí světa. EPSU bude bojovat za blokaci bez podmínek.

Izrael a Palestina
Důvodem referátu je Dohoda o přidružení EU a Izraele. EU hraje ústřední roli ve vyjednávání mezi Izraelí a Palestinou. Také prezident Obama požaduje řešení pro Palestinu. Pokud bude Izrael nadále okupovat Palestinu, musí dojít ke zmrazení jakékoliv pomoci. Při vzájemných bojích v nepoměru umírá na 50 izraelců 500 palestinců. Kolektivně musí být usilováno o samostatný stát Palestina. Středomořské odbory žádají o pomoc a solidarita EPSU musí vyústit v mírové ujednání. Palestina je okupována 45 let. V Tel Avivu bude jednání středomořských odborů s odbory Palestiny a EPSU. Středomořské odbory už dnes hledají cestu ze složité situace od Portugalska po Kypr.

Máte pocit, že všechno co jste četli není problém České republiky? Zkuste si vzpomenout na televizní reportáže o místech v naší zemi, kde není zavedena elektřina ani plyn, voda ze studní se ztratila a obec o pár popisných číslech nikdy na infrastrukturu neušetří. Těmto našim občanům je taky odepřeno základní právo na kvalitní život. Dívejte se, kolik desítek tisíc zahraničních dělníků u nás pracuje za podmínek, které jsou pro české zaměstnance nepřijatelné. Kolik lékařských pracovišť na poliklinikách zmizelo a místo kožního, ušního, očního nebo jiného potřebného lékaře tam najdete jen nabídky na placené kosmetické služby. Chcete kvalitního zubaře? Už teď se musí hodně lidí rozhodnout, jestli si koupí auto nebo zaplatí za úsměv, odpovídající tomuto století. Čím dál víc lidí bez práce ani takovou volbu nemá. Nevěříte, že se naše země může dostat do tak složitých situací, jako ostatní? Věřte! V Evropě už dnes žije 78 % občanů na hranici chudoby. Je skandální, že se lidé musí rozhodovat, jak překonat krizi, aby měli na vodu, teplo a jídlo. Evropa byla ujišťována, že trh zajistí trvale využitelný rozvoj, ale to se nestalo. Bankéři dovedli Evropu i celý svět do krize. Je čas na nový sociální a ekonomický řád. Služby jsou a budou rozhodující pro miliony lidí.
I přes alarmující informace proběhl celý kongres v příjemně konstruktivním prostředí, kde bylo znát, že jeden druhého slyší a jednalo se celé čtyři dny i v kuloárech večer. Měla jsem radost, že jednám za kultivovaný Odborový svaz hasičů, ve kterém jsem od jeho začátku a slavíme 20 let existence. Jako hasiče mě potěšilo, že každý den jednání byl zahajován školením o požární bezpečnosti budovy a únikových cestách. Brusel je rozporuplné zvláštní město se specifickou architekturou, plné lidí všech odstínů barev pleti. Nebe je stále plné ocelově šedých mraků, snad každý den alespoň chvilku prší a slunce na obloze uvidíte jen občas. Stálý silný vítr vás rychle přesvědčí, že jakákoliv snaha o úpravu vlasů je zbytečná a tak začnete více sledovat okolí. V centru uvidíte nádherné památky i chátrající domy, hodně žebráků, na ulici ležící muslimské ženy s dětmi a nataženou dlaní, luxusní obchody, které se zavírají v 18 hodin (v sobotu ve 12) a prodejci vynesou před obchody hromady nastřádaných krabic a odpadků, které vítr honí po ulici až do druhého dne, kdy je po 9 hodině uklidí.
Ráda jsem se vracela domů, kde ještě považujeme všechno dobré za samozřejmost a kde zatím nedošlo k takovému propadu a je tedy o co se prát. Být ministrem nebo ředitelem organizace poskytující veřejné služby za státní peníze, hýčkala bych své odboráře jako nikdy dřív. Jeden ministr zastupující desítky nebo stovky tisíc zaměstnanců nemůže být slyšet při vyjednávání požadavků na finance stejně jako ten, který má za svými zády desítky milionů lidí z celé Evropy. Hledejme pravdivé informace o dění v naší zemi, věřme svému zdravému rozumu víc než účelovým zprávám v médiích, nečekejme, že extremizmus vyřeší naše očekávání a hlavně choďme k volbám.


Ivana Nohová
předsedkyně revizní komise
Odborového svazu hasičů
 

Naši partneři

Menu