OSH | Odborový svaz hasičů

Mezinárodní den žen - 8.3.2016

  V roce 2015 rozhodl Světový výbor žen PSI (WOC), že hlavním tématem oslavy Mezinárodního dne žen v roce 2016 bude otázka rovného platu. Jak je všeobecně známo, celosvětová organizace PSI již dosáhla hodně v této otázce. Převzala vedení při oslovení svých afilací, globálních odborových svazů, MOP, vlád a ženských organizací na obranu ekonomických práv. PSI je nyní mezinárodně uznávaná odborová unie, která hájí práva žen v zaměstnání a obecně ve společnosti. Bylo rozhodnuto zahájit kampaň, která bude trvat tři týdny - od 8. března do pátku 25. března. Tato kampaň si klade za cíl posunout problematiku rovného odměňování do odborových a mezinárodních rozvojových programů. V této kampani se bude lobovat u vlád, vést mediální aktivity a využijí se kontrolní orgány Mezinárodní organizace práce, aby se upozornilo na tento problém a určilo řešení. Hlavním argumentem v této kampani bude potřeba zvýšit společenskou hodnotu práce žen, ať již ve formálním či neformálním veřejném nebo soukromém zaměstnání nebo doma, v náboji reprodukce a společenského života. Kampaň bude realizována také v odvětvích zabývajících se přístupem k vodě a hygienickými zařízeními a to na Světový den vody (22. března), kdy odborové svazy použijí toto téma jako ústřední pro své akce. Chtěli bychom vás podpořit, abyste informovali o tom, co se děje ve vaší části světa a to tak, aby vaše příspěvky byly zveřejněny na internetových stránkách PSI, sociálních sítích a v mezinárodních médiích. Rozdíly v odměňování žen a mužů zůstávají realitou a jsou výsledkem dělby práce mezi muže a ženy. To postihuje ženy všech věkových kategorií, tříd, kultur, národů a sexuálních identit, které mají trvale nebo dočasně podhodnocenou roli ve společnosti. Společenská hodnota práce se určuje podle logiky hodnotového řetězce, který bere v úavhu na prvním místě produktivní práci . Dnes je většina žen  aktivní v oblasti poskytování služeb, a to jak ve svém soukromém, tak i veřejném životě ve formální a neformální ekonomice, v městských i venkovských oblastech. V mnoha zemích reflektuje zaměstnání ve veřejném sektoru horizontální a vertikální segregaci pracujících žen. Výrobní sektory a povolání ve veřejných službách lákají vyššími mzdami než pečovatelské služby. Kromě toho většina pracovníků v nejistých zaměstnáních napříč sektory jsou ženy. Potřebujeme cílenou politiku s cílem řešit rozdíly v odměňování, které jinak budou trvat desítky let, než budou překonány.     ŽÁDNÝ ROZDÍL V PRÁCI   -  ŽÁDNÝ ROZDÍL V PLATU OSH Přeložil Milan Skalník       

  V roce 2015 rozhodl Světový výbor žen PSI (WOC), že hlavním tématem oslavy Mezinárodního dne žen v roce 2016 bude otázka rovného platu. Jak je všeobecně známo, celosvětová organizace PSI již dosáhla hodně v této otázce. Převzala vedení při oslovení svých afilací, globálních odborových svazů, MOP, vlád a ženských organizací na obranu ekonomických práv. PSI je nyní mezinárodně uznávaná odborová unie, která hájí práva žen v zaměstnání a obecně ve společnosti.

Bylo rozhodnuto zahájit kampaň, která bude trvat tři týdny - od 8. března do pátku 25. března.

Tato kampaň si klade za cíl posunout problematiku rovného odměňování do odborových a mezinárodních rozvojových programů. V této kampani se bude lobovat u vlád, vést mediální aktivity a využijí se kontrolní orgány Mezinárodní organizace práce, aby se upozornilo na tento problém a určilo řešení. Hlavním argumentem v této kampani bude potřeba zvýšit společenskou hodnotu práce žen, ať již ve formálním či neformálním veřejném nebo soukromém zaměstnání nebo doma, v náboji reprodukce a společenského života. Kampaň bude realizována také v odvětvích zabývajících se přístupem k vodě a hygienickými zařízeními a to na Světový den vody (22. března), kdy odborové svazy použijí toto téma jako ústřední pro své akce.

Chtěli bychom vás podpořit, abyste informovali o tom, co se děje ve vaší části světa a to tak, aby vaše příspěvky byly zveřejněny na internetových stránkách PSI, sociálních sítích a v mezinárodních médiích.
Rozdíly v odměňování žen a mužů zůstávají realitou a jsou výsledkem dělby práce mezi muže a ženy. To postihuje ženy všech věkových kategorií, tříd, kultur, národů a sexuálních identit, které mají trvale nebo dočasně podhodnocenou roli ve společnosti. Společenská hodnota práce se určuje podle logiky hodnotového řetězce, který bere v úavhu na prvním místě produktivní práci . Dnes je většina žen  aktivní v oblasti poskytování služeb, a to jak ve svém soukromém, tak i veřejném životě ve formální a neformální ekonomice, v městských i venkovských oblastech. V mnoha zemích reflektuje zaměstnání ve veřejném sektoru horizontální a vertikální segregaci pracujících žen. Výrobní sektory a povolání ve veřejných službách lákají vyššími mzdami než pečovatelské služby. Kromě toho většina pracovníků v nejistých zaměstnáních napříč sektory jsou ženy. Potřebujeme cílenou politiku s cílem řešit rozdíly v odměňování, které jinak budou trvat desítky let, než budou překonány.  

 

ŽÁDNÝ ROZDÍL V PRÁCI   -  ŽÁDNÝ ROZDÍL V PLATU

OSH

Přeložil Milan Skalník

 

 


  

Fotogalerie: Mezinárodní den žen - 8.3.2016

Naši partneři

Menu