OSH | Odborový svaz hasičů

Fire Brigades Union UK

Vláda Velké Británie se chová ke svým hasičům velice podobně jako naše. Útoky vede jak na důchodový věk, tak na početní stavy i platy hasičů. 

 

z blogu Matta Wracka, sekretáře Odborového svazu hasičů Velké Británie                                                   16. září 2011

Článek v Morning Star

Napsal jsem tento článek pro středeční vydání Morning Star.

Útoky, kterým čelí hasiči a další pracovníci ve veřejném sektoru ohledně důchodů, jsou opravdu nevídané. Bojovali jsme za důchody už dříve, ale tento rozsah útoků, kterým čelíme dnes a takový rozsah ataků na náš životní standard, to zde ještě nebylo.

Důchodová daň státu

Víme, že vláda chce zvýšit naše příspěvky na důchod, zvýšit náš věk odchodu do důchodu a snížit důchodové benefity. 3,2% zvýšení příspěvků činí 2000 liber pro každého hasiče po dobu tří let - a  dělá to až 7000 liber pro některé z našich příslušníků ve střední manažerské roli. 

Hasiči už teď platí jedny z nejvyšších příspěvků jakéhokoli penzijního plánu. Většina našich členů platí 11% svého platu. Je naprosto nefér očekávat, aby hasiči a další zaměstnanci veřejného sektoru platili víc. Je to zjevně nespravedlivé, když naše platy byly zmrazeny a když rostou životní náklady.   Vládní návrhy jsou naprosto nepřijatelné.

Odborový svaz hasičů je toho názoru, že důchody jsou součástí dohody společnosti se zaměstnanci veřejného sektoru za jejich celoživotní služby veřejnosti. Důchody jsou odloženou částí mzdy a zaměstnanci dávají stranou velké částky, aby si zajistili trochu důstojnosti po svém odchodu do důchodu.

Vládní návrhy jsou v podstatě snížení jejich platů, a zvýšení daně pro pracovníky ve veřejném sektoru, aby se zaplnila díra ve vládním rozpočtu. I když jejich čísla ukazují, že důchody v současné výši jsou dostupné a budou udržitelné i z dlouhodobého hlediska, tak oni stále ještě pokračují ve svých útocích. Nemůžeme je nechat, aby na nás uvalili tyto změny.

Pracovat déle

K dovršení všech dodatečných příspěvků chce vláda a její břichomluvecká loutka lord Hutton, aby zaměstnanci ve veřejném sektoru pracovali mnohem déle než začnou dostávat svoje důchody.

Ačkoli udělali mírný ústupek pro uniformované složky, FBU má stále zato, že nutit hasiče, aby pracovali do 60, je špatné. Pro hasiče je prvořadá bezpečnost veřejnosti. A veřejnost nechce mít na prvním výjezdu stárnoucí  hasičskou a záchrannou službu. 

Jejich plány ignorují velmi reálný zdravotní stav starších zaměstnanců. Tam, kde o životě rozhodují sekundy, je nanejvýš podstatná vrcholná fyzická zdatnost. A navíc, vláda ignoruje nedostatek alternativních pracovních pozic v rámci požární ochrany. Mimo operační řízení a výjezd tam nejsou téměř žádné pracovní pozice, na kterých by to neznamenalo horší mzdu a podmínky pro hasiče.

Zvýšení věku odchodu do důchodu by bylo nejen kontraproduktivní, ale stálo by to peníze v dlouhodobém horizontu, protože počet jednotlivců, kteří by odcházeli do důchodu kvůli tomu, že nebudou schopní plnit svoji úlohu, by se zvýšil.

Důchodové systémy, na které se útočí jsou zaměstnanecké penzijní pojištění a měly by odrážet požadavky pracovních pozic - včetně práva na odchod do důchodu dříve, než je státní důchodový věk. A také se nejedná jen o manuální práci – je mnoho psychicky a fyzicky náročných profesí a je to absolutně opodstatněné pro tyto zaměstnance, jestliže chtějí odejít do důchodu ve věku 50 let, .

Kampaň

FBU stupňuje svoji kampaň na ochranu důchodů. Naše konference v květnu vyzvala všechny členy, aby se přípravili na národní stávku - a stále více to vypadá tak, že stávka bude nutná.

Hledáme každou schůdnou cestu. Iniciovali jsme soudní přezkum na přechod z maloobchodních cen (RPI), do spotřebitelských cen (CPI), čímž by se snížily výplaty důchodů o asi  15% během dvaceti let, což dokonce připouští i vláda.

FBU pověřil agenturu YouGov, aby udělala průzkum mezi našimi členy, a tento průzkum zjistil drtivou opozici vůči vládním návrhům. Potřebovali jsme přesvědčivé argumenty a důkazy, abychom mohli vyvrátit tvrzení vlády proti nám, tak jsme zadali nezávislý průzkum na podporu naší věci.

Členové FBU zorganizovali hojně navštěvované a hlasité mítinky na požárních stanicích v celé Británii, a diskutovali o útocích vlády na důchody. Naši představitelé se také účastnili jednání s ministry a vysokými státními úředníky - i když nezdá se, že ti by naslouchali. Hasiči také podporovali akce uspořádané jinými odborovými svazy, včetně úspěšných stávek 30. června.

Ale je zde mnohem víc, co můžeme udělat. Musíme vyhrát veřejnou debatu. Musíme spolupracovat s místními komunitami a místními politiky. Tam je úkol a role pro každého odboráře - od rozdávání letáků v nákupním středisku až po lobbování u poslanců. Očekáváme, že vedení labouristů pochopí naši spravedlivou věc, a že podpoří naši kampaň na ochranu důchodů ve veřejném sektoru.

Útok na důchody stále pravděpodobněji znamená vyhlášení stávky. Bude to tvrdý boj. Vláda ve  Westminsteru se dala na cestu konfrontace a my musíme být připraveni reagovat. Jsme si jistí, že naše argumenty jsou správné.

My jsme nechtěli tento boj. My jsme si tento boj nezvolili. Ale budeme na něj připraveni.

 Pro OSH                                                                                                                                        přeložil Milan Skalník

 

Fotogalerie: Fire Brigades Union UK

Naši partneři

Menu