OSH | Odborový svaz hasičů

Do práce jen na šest hodin? Ve Švédsku experimentují s kratší pracovní dobou

Radnice v Göteborgu bude sledovat dvě skupiny zaměstnanců - jedna bude pracovat pouze šest hodin, zatímco kolegové z druhé skupiny se budou držet obvyklé pracovní doby. Podle hypotézy místních politiků budou zaměstnanci s kratší pracovní dobou zdravější, spokojenější a efektivnější. Část zaměstnanců veřejného sektoru ve švédském Göteborgu bude pracovat pouze 6 hodin denně. Ve Švédsku, kde je obvyklá pracovní doba o hodinu delší, tak chtějí otestovat, jaký bude mít kratší pracovní doba vliv na výkonnost pracovníků. Cílem testu je vytvořit zdravější, šťastnější a levnější pracovní sílu, tvrdí místostarosta Göteborgu Mats Pilhem. "Doufáme, že zaměstnanci si budou vybírat méně zdravotní dovolené a díky kratším pracovním dnům se budou cítit lépe mentálně i fyzicky," vysvětlil Pilhem serveru The Local. Radnice bude sledovat dvě skupiny zaměstnanců – jedna bude pracovat pouze šest hodin, zatímco kolegové z druhé skupiny se budou držet obvyklé pracovní doby. Zaměstnanci z obou skupin budou dostávat stejný plat. reklama undefined Pilhem, člen Levicové strany, tvrdí, že šestihodinovou pracovní dobu testovala už místní automobilová továrna s povzbuzujícími výsledky. Zavedení kratších směn může podle Pilhema pomoci s vytvářením nových pracovních míst a přináší i větší efektivitu práce. Zástupci opozice nápad ovšem kritizují jako populistický – na září jsou ve Švédsku naplánované volby. Řekové stráví na pracovišti 42 hodin, nejvíc v celé Evropské unii. Češi jsou hned druzí - čtěte ZDE Podle dat OECD existuje souvislost mezi kratší pracovní dobou a vyšší produktivitou. V Řecku, jedné z nejpracovitějších zemí v OECD, se v průměru odpracuje více než 2 000 hodin ročně, zatímco statistiky pro Německo uvádějí 1 400 hodin ročně. Naši západní sousedé jsou ovšem o 70 procent výkonnější než Řekové. Španělský způsob života škodí ekonomice. Země chce zarazit siesty a změnit časové pásmo - čtěte ZDE V oblasti slaďování osobního a pracovního života podnikají změny i Francouzi. Minulý týden uzavřela sdružení zaměstnavatelů Syntec a Cinov se zástupci odborů dohodu, která zaměstnancům zakazuje kontrolování pracovních e-mailů a SMS zpráv po pracovní době. Mají se věnovat zejména odpočinku. Zaměstnavatelé musí zaručit, že jejich pracovníci nebudou vystavováni tlaku, aby činili opak. Porovnejte průměrný počet odpracovaných hodin za týden (zdroj: OECD) (Legenda: Čím tmavší oblast, tím více odpracovaných hodin. Kliknutím na stát se zobrazí přesná hodnota.) Autoři: han, data

Radnice v Göteborgu bude sledovat dvě skupiny zaměstnanců - jedna bude pracovat pouze šest hodin, zatímco kolegové z druhé skupiny se budou držet obvyklé pracovní doby. Podle hypotézy místních politiků budou zaměstnanci s kratší pracovní dobou zdravější, spokojenější a efektivnější.
Část zaměstnanců veřejného sektoru ve švédském Göteborgu bude pracovat pouze 6 hodin denně. Ve Švédsku, kde je obvyklá pracovní doba o hodinu delší, tak chtějí otestovat, jaký bude mít kratší pracovní doba vliv na výkonnost pracovníků.

Cílem testu je vytvořit zdravější, šťastnější a levnější pracovní sílu, tvrdí místostarosta Göteborgu Mats Pilhem. "Doufáme, že zaměstnanci si budou vybírat méně zdravotní dovolené a díky kratším pracovním dnům se budou cítit lépe mentálně i fyzicky," vysvětlil Pilhem serveru The Local.

Radnice bude sledovat dvě skupiny zaměstnanců – jedna bude pracovat pouze šest hodin, zatímco kolegové z druhé skupiny se budou držet obvyklé pracovní doby. Zaměstnanci z obou skupin budou dostávat stejný plat.

reklama

undefined

Pilhem, člen Levicové strany, tvrdí, že šestihodinovou pracovní dobu testovala už místní automobilová továrna s povzbuzujícími výsledky. Zavedení kratších směn může podle Pilhema pomoci s vytvářením nových pracovních míst a přináší i větší efektivitu práce. Zástupci opozice nápad ovšem kritizují jako populistický – na září jsou ve Švédsku naplánované volby.

Podle dat OECD existuje souvislost mezi kratší pracovní dobou a vyšší produktivitou. V Řecku, jedné z nejpracovitějších zemí v OECD, se v průměru odpracuje více než 2 000 hodin ročně, zatímco statistiky pro Německo uvádějí 1 400 hodin ročně. Naši západní sousedé jsou ovšem o 70 procent výkonnější než Řekové.

V oblasti slaďování osobního a pracovního života podnikají změny i Francouzi. Minulý týden uzavřela sdružení zaměstnavatelů Syntec a Cinov se zástupci odborů dohodu, která zaměstnancům zakazuje kontrolování pracovních e-mailů a SMS zpráv po pracovní době. Mají se věnovat zejména odpočinku. Zaměstnavatelé musí zaručit, že jejich pracovníci nebudou vystavováni tlaku, aby činili opak.

Porovnejte průměrný počet odpracovaných hodin za týden (zdroj: OECD)

(Legenda: Čím tmavší oblast, tím více odpracovaných hodin. Kliknutím na stát se zobrazí přesná hodnota.)

Autoři: han, data

Naši partneři

Menu