OSH | Odborový svaz hasičů

Co se stane, když se mezinárodní odborová organizace dožije sta let? Zaměřujeme se na výzvy příštích desetiletí, říká HANS ENGELBERTS.

Naší odborové federaci, Internacionále veřejných služeb (PSI), bude letos v létě 100 let. To je samozřejmě příležitost k oslavě naší minulosti. Vize a úsilí, ...


Naší odborové federaci, Internacionále veřejných služeb (PSI), bude letos v létě 100 let. To je samozřejmě příležitost k oslavě naší minulosti. Vize a úsilí, které v roce 1907 spojily šest evropských odborových svazů, změnily během sta let PSI na skutečně globální federaci, která zastupuje 20 milionů zaměstnanců v 651 svazech ve 154 zemích - včetně Odborového svazu hasičů.

Zápasy a vítězství nás provedly těžkým obdobím evropského fašismu, studené války, apartheidu, a v poslední době téměř 30 lety neoliberálních útoků na pracující a jejich veřejné služby.

V posledních třech desetiletích jsme se změnili z maskulinně řízené konzervativní organizace v progresivní sílu. Dnes jsou dvě třetiny našich členů ženy, které tvoří také alespoň polovinu členů našich výborů a delegátů sjezdů.

Co je nedůležitější, změnili jsme odborovou federaci úzce zaměřenou na platy a podmínky ve veřejných službách na organizaci vedoucí kampaně, která denně spolupracuje s nevládními organizacemi a organizacemi občanské společnosti na budování kvalitních veřejných služeb a na prosazování lidských práv a rovnosti. To je budoucnost pro odborové svazy ve veřejných službách.

Jako součást našich oslav stého výročí vydává PSI publikaci nazvanou Boj za veřejné služby: lepší život, lepší svět. Kniha zkoumá vývoj veřejných služeb a historii odborového hnutí ve veřejných službách.

Ukazuje, jak v průběhu posledního sta let veřejné služby a lidé, kteří v nich pracují, povstali, aby se utkali s velkými výzvami, které ziskem hnaný soukromý sektor nemohl nebo nechtěl překonávat.

Např. soukromě organizované dodávky vody, systém zpracování odpadů, energetika a doprava úplně selhaly v uspokojování potřeb rostoucích měst na konci 19. století. Veřejný sektor prokázal, že se s nimi může vyrovnat lépe, i když ne vždy úplně dokonale. Na většině míst jsou veřejné dodávky dodnes, i po více než stu letech.

Po druhé světové válce byly veřejné služby v centru evropské hospodářské a sociální přestavby, a položily základ hospodářského úspěchu 50. a 60. let. Také v mnoha post-koloniálních společnostech veřejný sektor poskytoval životně důležité služby a hrál hlavní roli v budování národa poskytováním kompetentní a důvěryhodné veřejné správy.

To vše byly velké výzvy, které mohly zvládnout jen silné veřejné služby. A také dnes se setkáváme s podobnými výzvami, jen dnes v globálním měřítku. Stejně jako v minulosti korporace ženoucí se za ziskem nezvládají řešení takových problémů jako je chudoba, HIV/AIDS, migrace, nerovnost a globální oteplování. Opět jsou to veřejné služby, které mají výlučné postavení při jejich řešení.

Co je také šokující na naší historii je to, kolikrát byly odbory našimi oponenty odepsány jako síla patřící do minulosti, irelevantní problémům a příležitostem současnosti.

Ale vzpamatovali jsme se z devastace nacistické Evropy, kdy tisíce odborářů byly poslány do koncentračních táborů a PSI byla nucena uprchnout z Amsterdamu do Paříže a nakonec do Londýna. (Naše centrála je teď zase v Francii).

Obnovili jsme svou důvěryhodnost, když na vrcholu studené války CIA pronikla do amerického regionu PSI. A od 60. let jsme se stali skutečně globální federací, kdy se našimi členy stali odboráři v Latinské Americe, Africe a Asii.

Naši předchůdci – aktivisté, členské svazy a vedoucí činitelé – překonali obrovské problémy tak, že správně odhadli naše silné a slabé stránky a odvážně dělali to, co bylo nutné udělat pro nápravu věcí. Dnes musíme udělat totéž.

Máme 30 let neoliberalizmu, kdy mocné vlády, nadnárodní korporace a mezinárodní finanční instituce vnucují světu drastické snižování veřejných výdajů, privatizaci a ničím neomezený volný trh při omezování občanských a zaměstnaneckých práv.

Ale neoliberálové neuspěli. Jejich politika vedla především k dražším a horším službám. A nesplnili ani svůj slib větší prosperity pro všechny. Dnes žije více než miliarda lisí v extrémní chudobě. Čtvrtina jich nemá přístup k čisté vodě a přes 800 milionů je nezaměstnaných. A nůžky mezi bohatými a chudými se dále rozevírají.

Na celém světě nám lidé, společenství a občanská sdružení dávají najevo, že už nehodlají dále upřednostňovat neoliberální ideologii před lidskými právy, prosperitou a kvalitními službami.

Chtějí, aby jim odbory pomohly rozvíjet vysoce kvalitní, vstřícné veřejné služby, které odpovídají současným požadavkům a očekáváním. A afilace PSI v různých částech světa rozvíjejí iniciativy v kvalitních veřejných službách, které svědčí o tom, že se s touto výzvou dokážeme vyrovnat.

Při vstupu PSI do druhého století existence zaměstnanci veřejných služeb a jejich odborové svazy mohou sehrát velmi významnou roli při řešení velkých problémů současnosti. Protože pouze cílené, kolektivní – a veřejné – akce mohou úspěšně bojovat s chudobou, AIDS, globálním oteplováním, nerovností a dalšími globálními výzvami. Chceme být součástí tohoto zápasu, stejně jako jsme úspěšně pracovali pro naše národy a společenství v minulosti.

Hans Engelberts je generálním tajemníkem Internacionály veřejných služeb. Více se o PSI a jejím jubilejním sjezdu dozvíte na www.world-psi.org.

Naši partneři

Menu