OSH | Odborový svaz hasičů

Vláda látá díry, ale chybí ji systém

Návrh státního rozpočtu staví na nereálných údajíchPRAHA - Vláda se snaží korigovat to, co sama připravila, vědoma si nepříjemných dopadů, zhodnotil ...

Návrh státního rozpočtu staví na nereálných údajích
PRAHA - Vláda se snaží korigovat to, co sama připravila, vědoma si nepříjemných dopadů, zhodnotil Jiří Dolejš (KSČM), místopředseda sněmovního rozpočtového výboru, požadavek ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) na zvýšení mzdových prostředků pro státní sféru o 2,7 mld. Kč, který ministr přednesl ve středu v rámci porcování medvěda jako pozměňovací návrh k návrhu zákona o státním rozpočtu na r. 2009.
Dolejš konstatoval, že platy zaostávají především ve veřejné sféře, ale vláda nejedná systémovým způsobem, po kterém my už několik let voláme, tj. aby se vyřešily platy v celé veřejné sféře. Rozviklává se to tu na jednu, tu na druhou stranu. Přisypává se po troškách, ale je to jen drobná náplast na problém, který nás v příštím roce čeká.
Je otázkou, co ve sněmovně ale projde. Nečas přednesl návrh přesto, že ministr financí Miloslav Kalousek (KDU-ČSL) krátce předtím vyzval poslance ke zdrženlivosti vůči státní kase. Protože si však vláda zřejmě chce trochu vylepšit image - jak včera ve svém stanovisku podtrhl i šéf ČSSD Jiří Paroubek - možná to projde i přes Kalouskův nesouhlas. V původním návrhu nebylo na zvýšení platů učitelů, ale peníze se našly. Teď se přisype úředníkům. Vláda tedy chápe, o jak velký problém jde, komentoval postup vlády Dolejš.
Každý z 320 tisíc státních úředníků by si tak měl v průměru přilepšit o 520 Kč měsíčně. Místo o pět procent by platy mohly vzrůst v průměru o 6,6 %. Dolejš zdůraznil, že KSČM pro každý takový návrh bude hlasovat. Podobně se chce zachovat ČSSD - ostatně Nečas si přisvojil návrh předsedy rozpočtového výboru Bohuslava Sobotky (ČSSD), který však pravice ve výboru smetla ze stolu.
Drobná pozdní vylepšení předlohy však nemění nic na tom, že návrh státního rozpočtu jako celek považuje Dolejš za špatný a nemůže pro něj zvednout ruku nikdo z klubu KSČM: V podstatě se dostáváme na půdu rozpočtového provizoria. Nikoli však provizoria, které bude kontrolované politicky, ale provizoria, kdy budou moci ministři v rámci svých resortů dělat, co sami uváží. To je hlavní problém.
Finanční krize ČR neobejde
Opozice nesouhlasí zejména se základními parametry státního rozpočtu. Příjmy považuje za nadhodnocené, výdaje za podhocené, schodek tudíž za nereálný. Ministerstvo financí počítá v předloze s růstem HDP ve výši 4,8 %, zatímco kvůli krizi Česká národní banka a zejména Mezinárodní měnový fond jsou mnohem skeptičtější - mluví o 3,7, resp. o 2,0 %. Pokud by sněmovna vládní představy schválila, což je vzhledem ke kladnému stanovisku přeběhlíků z ČSSD možné, bude sice mít ČR schválený rozpočet, ale pro mnohé, a to nejen z opozice, s premisami z oblasti virtuální. Na druhé straně se však vláda ve formě Topolánkových balíčků na možnou krizi, kterou si zatím příliš nepřipouští, připravuje a přiznává, že opatření by mohla přijít erár téměř na čtyři desítky miliard korun, což je více než nyní plánovaný schodek.

Převzato z Haló noviny

Naši partneři

Menu