OSH | Odborový svaz hasičů

Hašení ve světě

V některých zemích včetně Austrálie, Kanady, Finska, Německa, Japonska, Nového Zélandu, Švédska a USA, pracují často placení nebo ...

V některých zemích včetně Austrálie, Kanady, Finska, Německa, Japonska, Nového Zélandu, Švédska a USA, pracují často placení nebo profesionální hasiči. Navíc jsou tam dobrovolní hasiči (kteří teoreticky nejsou placení) a smluvní hasiči (kterým se někdy říká hasiči v pohotovosti nebo na zavolanou, kterým se proplácí určitá doba, kdy jsou ve službě tj. hasiči ve stálém částečném pracovním úvazku), kteří mohou být povoláni kdykoli v průběhu 24 hodin 7 dnů v týdnu.
V Portugalsku je standardní využívání dobrovolných hasičů společně s profesionálními hasiči.
V Austrálii jsou dobrovolné sbory, což jsou převážně neplacené venkovské služby (i když tradičně jsou placeni svými zaměstnavateli, jsou-li povoláni během pracovní doby).
V Německu jsou v každém městě ustaveny dobrovolné hasičské sbory nazývané "Freiwillige Feuerwehr"; dokonce největší německé město Berlín s více než 3,6 mil. obyvatel má dobrovolné hasiče kromě profesionální hasičské služby. Ve skutečnosti má pouze 100 německých měst (většina z nich jsou města s více než 100 000 obyvateli) profesionální hasičskou službu, které se říká „Berufsfeuerwehr“, ale v každém z těchto měst existuje také dobrovolná hasičská služba. Ve městech s profesionálními hasičskými sbory je u velkých požárů, nehod a katastrof podporují dobrovolné hasičské sbory. Mnoho z tzv. dobrovolných sborů (obvykle ve městech s 35 000 – 150 000 obyvateli), vyjma velice malých měst a vesnic je to smíšená služba skládající se z jakéhosi jádra profesionálních hasičů, které podporují skutečně dobrovolní hasiči, pokud je to nutné. Nicméně, oficiální název těchto sborů je „dobrovolná hasičská služba“.
Struktura v Rakousku je podobná německému systému. Existuje pouze 6 profesionálních služeb ve Vídni, Grazu, Innsbrucku, Klagenfurtu, Salzburgu a městě Linz. Podle údajů z roku 2007 přibližně 4 527 dobrovolných hasičských sborů, páteř hasičské služby Rakouska, se mohlo spolehnout na asi 320 000 mužů a žen, aktivních členů dobrovolných sborů. Hasičské sbory existují dokonce i v nejmenších vesnicích, kde přispívají ke společenskému životu obvykle organizováním ukázek, trhů a dalších aktivit, kterými posilují svoje finanční fondy.
Ve Venezuele jsou vedle výše uvedených typů univerzitní hasiči. Ti zasahují při jakékoli krizové situaci v areálu univerzity a okolních oblastech; ale jejich nejdůležitější prací je vývoj nových technologií na tomto poli, díky vysoké úrovni vzdělání členů tohoto hasičského sboru. V hasičském sboru Simón Bolívar University Volunteer Fire Department má přibližně 80 % jeho členů akademický titul anebo ho získávají.
Magistrátní úřady v Indii musí mít podle zákona hasičský sbor a podílet se na činnosti regionální hasičské služby. Každé město má svůj vlastní hasičský sbor. Hlavními funkcemi hasičských služeb v Indii je zajišťování požární prevence a takových služeb v krizových situacích jako jsou zřícené budovy, tonutí, únik plynu, rozlití nebezpečných kapalin, silniční a železniční nehody, záchrana ptáků a zvířat, spadené stromy, odpovídající činnosti během přírodních kalamit atd. Také průmyslové podniky mají svoje vlastní hasičské služby. Každé letiště a přístav má svoji vlastní hasičskou jednotku.

V Japonsku jsou hasičské služby organizovány na bázi velkoměsta / města / vesnice. V zemi je 894 velitelství a 3 598 dobrovolných hasičských jednotek. Je tam celkem 155 000 aktivních profesionálních hasičů a 21 000 vozidel ve 4 800 hasičských stanicích; 920 000 dobrovolných hasičů používá dalších 51 000 vozidel.
V Rumunsku je za hasičské služby a civilní ochranu zodpovědný Rumunský generální inspektorát pro krizové situace.
Další informace Firefighting worldwide

Zdroj Vikipedia
Přeložil: Milan Skalník

 

Naši partneři

Menu