OSH | Odborový svaz hasičů

8. Sněm ČMKOS: Odboráři se budou za svá práva důsledně brát

Ve středu pokračoval 8. Sněm ČMKOS projednáváním aktuálních odborových otázek a přípravou V. sjezdu. Po zprávě Milana Štěcha, předsedy ...

Ve středu pokračoval 8. Sněm ČMKOS projednáváním aktuálních odborových otázek a přípravou V. sjezdu. Po zprávě Milana Štěcha, předsedy ČMKOS, který mimo jiné připomněl, že v žádném případě nelze dopustit, aby kvůli ratifikaci Lisabonské smlouvy byla vypuštěna Listina základních práv a svobod, a že vláda se vymlouvá na omezený mandát a její protikrizová opatření jsou nevýrazná a neúčinná, se rozproudila bohatá diskuse. V ní zástupci jednotlivých svazů na příkladech dokumentovali, že sociální partneři přistoupili na falešnou hru a vyčkávají na výsledky parlamentních voleb v příštím roce, aby se pokusili opět zaútočit na zákoník práce a další zaměstnanecká práva. Vláda snížením platů o čtyři procenta vytvořila precedens, že oprávněné nároky zaměstnanců lze kdykoliv ořezat. S tím nesouhlasí Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, který je ve stávkové pohotovosti, protestovat proti dopadům protikrizových balíčků se 8. prosince chystá Českomoravský odborový svaz pracovníků školství a o den později policisté, hasiči a pracovníci ve státních orgánech a organizacích. Jejich postup byl v usnesení podpořen všemi svazy ČMKOS.

V další části se hovořilo o hlavních cílech pro kolektivní vyjednávání, přičemž 8. Sněm doporučuje důsledně prosazovat, aby se kolektivní vyjednávání o mzdách odvíjelo od konkrétní ekonomické situace firmy a odvětví. Nelze připustit, aby docházelo ke zmrazování či snižování mezd zaměstnanců pouze na základě obecných tvrzení o probíhající hospodářské krizi. Dále bylo doporučeno, aby případná opatření vedoucí ke snižování mezd byla přijímána jako dočasná, a pominou-li důvody, které k tomu vedly, měly by být mzdové nároky vypláceny zaměstnancům opět v plné výši.
Na tomto sněmu byl za člena ČMKOS přijat Svaz odborářů Služeb a Dopravy. Sdružuje převážně členy pracující v železniční dopravě, přepravě, opravách a údržbě železničních vozidel, tratí a zařízení.
Proč je kurzarbeit přehlížen?
Na tiskové konferenci, která následovala po jednání 8. Sněmu ČMKOS, byli novináři seznámení s Prohlášením ČMKOS k 20. výročí generální stávky. Zároveň je Milan Štěch, předseda ČMKOS informoval o doporučeních pro kolektivní vyjednávání. Uvedl, že nároky odborářů jsou oprávněné, neboť ČR dosahuje 80 procent úrovně HDP zemí EU, ale jen 50 procent parity kupní síly. „Proto mají firmy enormní zisky, kterých se nechtějí vzdát. Stejně tak není možné se smířit se snížením platů u státních zaměstnanců. Jejich protesty jsou oprávněné a ČMKOS je bude podporovat,“ uvedl Štěch.
„Nelíbí se nám také, že vláda nepřichází s konkrétními návrhy na udržení pracovních míst,“ připomněl Vít Samek, vedoucí právního oddělení ČMKOS. Na příkladu ukázal, že zavedením kurzarbeitu pro sto tisíc zaměstnanců na jedenáct měsíců by bylo možné ušetřit 16,7 miliard korun. Vydělala by na tom vláda, zaměstnavatelé i zaměstnanci. Opatření, které se ujalo v Německu a Rakousku, ministerstvo práce a sociálních věcí zatím přehlíží. Jaké k tomu má pohnutky?
(ha)kategorie: Aktuálně, esondy.cz

Naši partneři

Menu