OSH | Odborový svaz hasičů

Začne se znovu platit za první tři dny nemocenské?

Dohoda o proplácení prvních tří dnů nemoci se komplikuje. V Poslanecké sněmovně jsou teď dva návrhy na to, aby bylo obnoveno proplácení prvních tří dnů nemoci. První přišel ze Senátu a teď čeká na zařazení na program schůze. Druhý návrh je z pera komunistických poslanců a v dolní komoře už čeká na závěrečné hlasování. Obě varianty počítají s tím, že by zaměstnanci měli nárok na 60 procent průměrného denního výdělku. Přijetí však brzdí koaliční smlouva, podle které musí se změnou souhlasit zaměstnavatelé i odbory. Právě zaměstnavatelé jsou ale stále proti. Na pondělní schůzce tripartity o návrhu odmítli jednat, údajně proto, že nedostali včas potřebné materiály. Premiér Bohuslav Sobotka však na změně trvá. „Bylo by nejlepší, kdybychom se dokázali dohodnout. Pokud se to nepovede, tak to budeme muset vyřešit hlasováním v poslanecké sněmovně,“ řekl Sobotka. Ve sněmovně ale zatím změna většinovou podporu nemá. Kromě ČSSD a KSČM jsou další strany zdrženlivé. Pravicová opozice je úplně proti. Změna se nelíbí ani ministru financí Andreji Babišovi. Větší šanci tak zatím stále má varianta takzvaných sick days, tedy aby zaměstnavatelé museli lidem nabídnout až pět dnů zdravotního volna za plný plat. „Pět dnů by bylo adekvátních,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula. „Je potřeba se podívat na to, jaké jsou příjmy lidí, kteří dlouhodobě onemocní a sníží se jejich životní úroveň. Nad tím se musíme zamyslet,“ uvedl premiér Sobotka. Podle návrhu ministerstva práce by za prvních třicet dnů měla být nemocenská 60 procent. Od třicátého prvního dne do šedesátého pak 66 a od šedesátého prvního pak 72 procent. Stát by to mělo zhruba tři miliardy korun. Nyní nedostávají zaměstnanci za první tři dny nemoci nic, do 14. dne vyplácí zaměstnavatel nemocnému 60 procent hrubé mzdy. Až po tomto období začne Česká správa sociálního zabezpečení vyplácet nemocenskou.       (red) kategorie: Aktuálně, esondy.cz

Dohoda o proplácení prvních tří dnů nemoci se komplikuje. V Poslanecké sněmovně jsou teď dva návrhy na to, aby bylo obnoveno proplácení prvních tří dnů nemoci. První přišel ze Senátu a teď čeká na zařazení na program schůze. Druhý návrh je z pera komunistických poslanců a v dolní komoře už čeká na závěrečné hlasování. Obě varianty počítají s tím, že by zaměstnanci měli nárok na 60 procent průměrného denního výdělku.

Přijetí však brzdí koaliční smlouva, podle které musí se změnou souhlasit zaměstnavatelé i odbory. Právě zaměstnavatelé jsou ale stále proti. Na pondělní schůzce tripartity o návrhu odmítli jednat, údajně proto, že nedostali včas potřebné materiály.

Premiér Bohuslav Sobotka však na změně trvá. „Bylo by nejlepší, kdybychom se dokázali dohodnout. Pokud se to nepovede, tak to budeme muset vyřešit hlasováním v poslanecké sněmovně,“ řekl Sobotka.
Ve sněmovně ale zatím změna většinovou podporu nemá. Kromě ČSSD a KSČM jsou další strany zdrženlivé. Pravicová opozice je úplně proti. Změna se nelíbí ani ministru financí Andreji Babišovi.
Větší šanci tak zatím stále má varianta takzvaných sick days, tedy aby zaměstnavatelé museli lidem nabídnout až pět dnů zdravotního volna za plný plat. „Pět dnů by bylo adekvátních,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula.
„Je potřeba se podívat na to, jaké jsou příjmy lidí, kteří dlouhodobě onemocní a sníží se jejich životní úroveň. Nad tím se musíme zamyslet,“ uvedl premiér Sobotka.
Podle návrhu ministerstva práce by za prvních třicet dnů měla být nemocenská 60 procent. Od třicátého prvního dne do šedesátého pak 66 a od šedesátého prvního pak 72 procent. Stát by to mělo zhruba tři miliardy korun.
Nyní nedostávají zaměstnanci za první tři dny nemoci nic, do 14. dne vyplácí zaměstnavatel nemocnému 60 procent hrubé mzdy. Až po tomto období začne Česká správa sociálního zabezpečení vyplácet nemocenskou.
 
 
 
kategorie: Aktuálněesondy.cz

Fotogalerie: Začne se znovu platit za první tři dny nemocenské?

Naši partneři

Menu