OSH | Odborový svaz hasičů

SONDY Milan ŠTĚPÁNEK, předseda NOS PČR

Zájem médií nepovažuji za měřítko kvality práce Zatímco začátkem letošního roku bylo o policejních odborech poměrně často slyšet zejména v ...

Zájem médií nepovažuji za měřítko kvality práce
Zatímco začátkem letošního roku bylo o policejních odborech poměrně často slyšet zejména v záležitostech platových změn souvisejících s novým služebním zákonem, dnes se zdá, jako by najednou zmizely ze scény. Podařilo se snad definitivně vyřešit všechny sporné záležitosti a problémy týkající se aplikace nového služebního zákona?
Možná o policejních odborech není slyšet jen ve sdělovacích prostředcích. Ale já osobně nepovažuji nějakou mediální prezentaci za měřítko kvality práce člověka nebo odborového svazu. Nadále se účastníme spousty jednání a řešíme řadu úkolů, zaměřených na budoucnost. Samozřejmě bez jakékoliv pozornosti médií. V současné době například aktuálně zpracovávám materiály týkající se reformy policie a podklady k vnitrosvazovým personálním opatřením.
V jakém stádiu jsou jednání s vedením rezortu vnitra, které se týkají služebního zákona?
Poslední dubnový den proběhlo poměrně obsažné a složité jednání představitelů odborových svazů bezpečnostních sborů s ministrem vnitra. Nedá se říci, že všechny problémy jsou vyřešeny, ale nalezli jsme konečně cestu, jak většinu z nich budeme řešit po vzájemné shodě. Ve snahách zmírnit dopady zákona na policisty neustáváme a spolupracujeme i s našimi nejbližšími kolegy.
Podařilo se vám získat nějakou konkrétní formu podpory, kterou vám již v loňském roce sliboval prezident největší evropské policejní odborové centrály EuroCOP pan Heinz Kiefer?
Výrazný vliv na jednání s vedením rezortu měla jeho návštěva v ČR v únoru letošního roku, kdy se sešel s ministrem Ivanem Langrem, poslancem Františkem Bublanem i tehdejším policejním prezidentem Vladislav Husákem a zajímal se o řešení našich připomínek ke služebnímu zákonu. V březnu jsem s ním na jednání EuroCOP v Oslo konzultoval naše další kroky a v srpnu na jednání v Lucemburku vyhodnotíme společně vývoj v naší policii za první pololetí. Podle výsledků analýzy budeme plánovat další postup, ale nechci předbíhat událostem.
Měl současný vývoj personální situace v policii nějaký odraz ve stavu členské základny?
Ano, měl. S potěšením mohu říci, že dokonce pozitivní. Sice určitá část členů odešla od svazu jak v souvislosti se zavedením členského příspěvku ve výši 1% z čistého příjmu, tak v důsledku odchodu ze služebního poměru, ale noví členové přicházejí a vznikají nové základní organizace. Jsme si vědomi toho, že jsou to právě základní organizace, které jsou těžištěm práce svazu zvláště v jednání se služebními funkcionáři na úrovni okresů a krajů. Dnes si už předsedové uvědomují, že pokud se stanou pro ředitele rovnocenným partnerem, vyřeší většinu připomínek sami a nemusejí kvůli tomu jezdit doslova až do Prahy. Tím uvolňují vedení svazu ruce k tomu, aby pro základní organizace mohl vytvořit potřebné zázemí pro efektivnější řešení jejich záležitostí.
Jaký máte názor na paralelní existenci Unie bezpečnostních složek? Jedná se o důvěryhodnou alternativu, která tzv. stojí na stejném břehu?
V posledních týdnech kolegové z UBS uskutečnili některé kroky, které nejsou zcela v souladu s našimi představami, nejen co se týká strategie, ale i vzájemné komunikace. Patrně mají snahu jít jinou cestou.
Které úkoly čekají základní organizace a potažmo samotný NOS PČR v nejbližším období?
Nadále platí úkoly, které jsme si stanovili v souvislosti s aplikací nového služebního zákona v praxi. Zejména se to týká zmírnění dopadů zákona v platových úpravách některých služebních kategorií. Nově se budeme zabývat návrhem reformy policie, který představil ministr vnitra Ivan Langer. Vzhledem k tomu, že se tento týden uskutečnilo jarní shromáždění předsedů základních organizací, přibyly úkoly k dořešení některých vnitrosvazových záležitostí.
Miroslav FRANTA

Naši partneři

Menu