OSH | Odborový svaz hasičů

Obstrukce a vydírání ODS odstartují čtvrteční stávku v dopravě

Dopravní odbory zorganizují sérii stávek, pokud neprojde změna zdanění zaměstnaneckých výhod. Předseda Odborového svazu dopravy Luboš ...

Dopravní odbory zorganizují sérii stávek, pokud neprojde změna zdanění zaměstnaneckých výhod. Předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce sérii stávek nevyloučil s tím, že má podporu členů odborů. Proti tlaku odborů se staví tzv. pravicové politické strany, především ODS. Předseda L. Pomajbík řekl, že pokud bude ODS blokovat návrh snižující zdanění zaměstnaneckých benefitů, stávka ve čtvrtek bude.

"Máme podporu všech odborových svazů napříč odvětvími. Koneckonců i odborová organizace České televize nás jednoznačně podpořila," řekl L. Pomajbík. Ostatní odbory by se podle něj mohly případně k dalším protestům přidat. Navíc odborové svazy v dopravě mají připraveno několik dalších scénářů jak pokračovat, pokud se jejich čtvrteční stávka proti vyššímu zdanění zaměstnaneckých benefitů mine účinkem. „Jsme schopni ještě několika akcí, abychom akcelerovali vývoj a získali podporu i v dalších odvětvích,“ uvedl médiím předseda Pomajbík. Stávku odborů v dopravě podpořil i nedávný sněm ČMKOS. Zástupci 32 odborových svazů sdružených v ČMKOS vyzvali vládu, aby předložila návrh proti likvidaci zaměstnaneckých benefitů a poslance a senátory, aby tento návrh urychleně přijali.

Místopředseda ODS Petr Bendl označil možnou stávku dopravců za vydírání a upozornil na finanční dopad akce na státní rozpočet. Bendl vyjádřil přesvědčení, že ODS nepodlehne tlaku a nepodpoří změnu zákona ani ve sněmovně, ani v Senátu, kde má pravice většinu. Situaci podle Bendla vyhrotila společně s odbory ČSSD, která situace využívá v předvolební kampani. Stanovisko ODS podpořila i Kalouskova TOP 09, která je sběrnou přeběhlíků parlamentních stran a pokud uspěje v parlamentních volbách, bude zřejmě hrát roli jakési II. ligy ODS.
Místopředseda ČSSD a primátor Brna Roman Onderka Bendlova slova odmítl. Stávku označil za výsledek "nekomunikace" či krize mezi partnery.
Odboráři se obávají o osud zaměstnaneckých výhod, jako jsou režijní jízdenky, závodní stravování, rekreace, bydlení na ubytovnách nebo rehabilitace. Od letošního ledna se zaměstnanecké benefity mají danit vyšší daní z přidané hodnoty, která se vypočítává z běžné tržní ceny, a nikoliv z ceny zvýhodněné, jako to bylo dříve. Například železničáři platí ročně za režijní jízdenku poplatek 250 korun, odbory mají ale obavy, že daň bude nutné odvést z 22 000 korun, což je cena roční síťové jízdenky.
Po vstřícném kroku vlády Jana Fischera a plánovaném projednání zákona o DPH na úterní mimořádné schůzi poslanecké sněmovny posunuly odbory plánovanou stávku z pondělí na čtvrtek.
(pek)

kategorie: Aktuálně, esondy.cz

Naši partneři

Menu