OSH | Odborový svaz hasičů

Konec levné práce II.

  Stovky odborářů z celé země se ve středu sešly v hale pražské Areny Sparta, aby se tam odborové svazy připravily na vyjednávání o zvýšení mezd v podnikatelské sféře pro příští rok. Stejně jako loni je svolala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), aby odborovým svazům doporučila o jaký růst mezd by měly usilovat v kolektivním vyjednávání pro příští rok. Podle odborových předáků výdělky v Česku rostou pomalu. Největší odborová centrála v zemi doporučila svým členům, aby vyjednávali v podnicích pro příští rok o zvýšení mezd o pět až 5,5 procenta. Konfederace považuje růst mezd za klíčový kvůli zaostávání tuzemských příjmů za ostatními zeměmi Evropské unie. Zdroje podle konfederace zaměstnavatelé mají. „Řekněme si o růst mezd, řekněme si o něj sebevědomě,“ uvedl předseda ČMKOS Josef Středula. Zaměstnavatelé podle něj na zvýšení mezd mají, problém vidí v neustálém odtoku zisků z Česka a v nízkých mzdách, díky které mohou zahraniční zaměstnavatelé české zaměstnance zneužívat. „Česko je odtokovou ekonomikou. Za rok odteče ze zahraničních firem působících v republice kolem 340 miliard korun. To nelze dále trpět. Tyto peníze, nebo alespoň jejich podstatná část by měly zůstat v Česku a měly by být použity na zvýšení mezd zaměstnanců a případně i na investice,“ řekl odborový předák Josef Středula. Zaměstnanci si podle odborů zaslouží dobrou a spravedlivou mzdu, žádají proto také navýšení minimální mzdy, a to na 11 500 korun od 1. ledna z nynějších 9900 korun. „Pracovat a pobírat minimální mzdu u nás znamená být pod hranicí chudoby, to je naprosto neakceptovatelné,“ uvedl předseda ČMKOS Josef Středula. Doplnil, že současné vládě je za její přístup třeba poděkovat. Dynamika růstu se podle něj ale může dál zvyšovat.  „Očekávám, že vláda dosáhne svého požadavku, my jsme si mysleli, že toho lze dosáhnout dříve, bohužel to vypadá, že asi ne,“ řekl Středula. „Pokud bude přijato 11 tisíc, je to důležitý signál pro zaměstnance, stejně tak pro nás. Pro nás to znamená, že je tady další manko, další pětistovka. Uvidíme, jak to vláda bude myslet se skokem, mohlo by to znamenat, že na konci volebního období bude muset zvýšit minimální mzdu daleko dramatičtěji,“ dodal. ČMKOS považuje růst mezd za klíčový nejen kvůli zaostávání tuzemských příjmů za ostatními zeměmi Evropské unie, ale i proto, že zaměstnanci se více podílejí na výsledcích růstu české ekonomiky. Proto odbory budou usilovat o pokračující růst mezd v nadcházející fázi kolektivního vyjednávání. Průměrná mzda v Česku stoupla podle Českého statistického úřadu ve druhém čtvrtletí meziročně o 3,9 procenta, na 27 297 korun, což je nejvýrazněji růst za posledních devět let. Stále ale platí, že většina zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhne. Josef Středula oznamuje na dnešním mítinku dopručení ČMKOS pro kolektivní vyjednávání na rok 2017. Mzdy by měly růst o pět až 5,5 procent.     Text a foto: pek kategorie: Aktuálně, esondy.cz

Stovky odborářů z celé země se ve středu sešly v hale pražské Areny Sparta, aby se tam odborové svazy připravily na vyjednávání o zvýšení mezd v podnikatelské sféře pro příští rok. Stejně jako loni je svolala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), aby odborovým svazům doporučila o jaký růst mezd by měly usilovat v kolektivním vyjednávání pro příští rok. Podle odborových předáků výdělky v Česku rostou pomalu.

Největší odborová centrála v zemi doporučila svým členům, aby vyjednávali v podnicích pro příští rok o zvýšení mezd o pět až 5,5 procenta. Konfederace považuje růst mezd za klíčový kvůli zaostávání tuzemských příjmů za ostatními zeměmi Evropské unie. Zdroje podle konfederace zaměstnavatelé mají. „Řekněme si o růst mezd, řekněme si o něj sebevědomě,“ uvedl předseda ČMKOS Josef Středula.

Zaměstnavatelé podle něj na zvýšení mezd mají, problém vidí v neustálém odtoku zisků z Česka a v nízkých mzdách, díky které mohou zahraniční zaměstnavatelé české zaměstnance zneužívat. „Česko je odtokovou ekonomikou. Za rok odteče ze zahraničních firem působících v republice kolem 340 miliard korun. To nelze dále trpět. Tyto peníze, nebo alespoň jejich podstatná část by měly zůstat v Česku a měly by být použity na zvýšení mezd zaměstnanců a případně i na investice,“ řekl odborový předák Josef Středula.
Zaměstnanci si podle odborů zaslouží dobrou a spravedlivou mzdu, žádají proto také navýšení minimální mzdy, a to na 11 500 korun od 1. ledna z nynějších 9900 korun.
„Pracovat a pobírat minimální mzdu u nás znamená být pod hranicí chudoby, to je naprosto neakceptovatelné,“ uvedl předseda ČMKOS Josef Středula. Doplnil, že současné vládě je za její přístup třeba poděkovat. Dynamika růstu se podle něj ale může dál zvyšovat. 
„Očekávám, že vláda dosáhne svého požadavku, my jsme si mysleli, že toho lze dosáhnout dříve, bohužel to vypadá, že asi ne,“ řekl Středula. „Pokud bude přijato 11 tisíc, je to důležitý signál pro zaměstnance, stejně tak pro nás. Pro nás to znamená, že je tady další manko, další pětistovka. Uvidíme, jak to vláda bude myslet se skokem, mohlo by to znamenat, že na konci volebního období bude muset zvýšit minimální mzdu daleko dramatičtěji,“ dodal.
ČMKOS považuje růst mezd za klíčový nejen kvůli zaostávání tuzemských příjmů za ostatními zeměmi Evropské unie, ale i proto, že zaměstnanci se více podílejí na výsledcích růstu české ekonomiky. Proto odbory budou usilovat o pokračující růst mezd v nadcházející fázi kolektivního vyjednávání.
Průměrná mzda v Česku stoupla podle Českého statistického úřadu ve druhém čtvrtletí meziročně o 3,9 procenta, na 27 297 korun, což je nejvýrazněji růst za posledních devět let.
Stále ale platí, že většina zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhne.
Mítink
Josef Středula oznamuje na dnešním mítinku dopručení ČMKOS pro kolektivní vyjednávání na rok 2017. Mzdy by měly růst o pět až 5,5 procent.
 
 
kategorie: Aktuálně, esondy.cz

Naši partneři

Menu