OSH | Odborový svaz hasičů

Inflační cíl České národní banky překonán, co bude dál?

  10.2.2017 13:05 Meziroční inflace v lednu zrychlila růst na 2,2 procenta z prosincových dvou procent. Cenová hladina se zvýšila především u pohonných hmot a potravin. Proti prosinci vzrostly spotřebitelské ceny o 0,8 procenta. Ceny se meziročně zvýšily především v dopravě, kde u pohonných hmot zrychlily růst na 11,6 ze 4,3 procenta v prosinci. Mírněji rostly ceny alkoholu, které v lednu zdražily o půl procenta, o měsíc dříve to bylo o 3,1 procenta. Inflační cíl ČNB jsou dvě procenta. "Přestřelení odhadu ČNB pro lednovou inflaci může být signálem pro ukončení režimu intervencí v dřívějším termínu, než který ČNB aktuálně upřednostňuje. Spíše než okolo poloviny roku vidíme exit z intervencí na začátku druhého kvartálu," míní ekonom UniCredit Patrik Rožumberský. Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měly potraviny a nealkoholické nápoje. Podražily zejména vejce, sýry, máslo, zelenina a pekárenské výrobky a obiloviny. V dopravě vzrostly ceny o 5,1 procenta. Ceny tabákových výrobků byly meziročně vyšší o 6,5 procenta. Dále stouply ceny stravovacích služeb o 5,4 procenta, ceny čistého nájemného o 2,1 procenta, vodného o 2,2 procenta, stočného o 2,4 procenta. V oddíle zdraví vzrostly ceny léků a jejich doplatků, zdražilo i pojištění a finanční služby. Meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,8 procenta ovlivnilo zejména zvýšení cen potravin a nealkoholických nápojů, rekreace a kultury a dopravy. Meziročně ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,2 procenta, stejně jako ceny služeb. Proti prosinci se ceny zboží úhrnem zvýšily o 0,8 procenta a ceny služeb o 0,9 procenta.   (red) kategorie: Aktuálně, esondy.cz  

 

Meziroční inflace v lednu zrychlila růst na 2,2 procenta z prosincových dvou procent. Cenová hladina se zvýšila především u pohonných hmot a potravin. Proti prosinci vzrostly spotřebitelské ceny o 0,8 procenta.

Ceny se meziročně zvýšily především v dopravě, kde u pohonných hmot zrychlily růst na 11,6 ze 4,3 procenta v prosinci. Mírněji rostly ceny alkoholu, které v lednu zdražily o půl procenta, o měsíc dříve to bylo o 3,1 procenta. Inflační cíl ČNB jsou dvě procenta.
"Přestřelení odhadu ČNB pro lednovou inflaci může být signálem pro ukončení režimu intervencí v dřívějším termínu, než který ČNB aktuálně upřednostňuje. Spíše než okolo poloviny roku vidíme exit z intervencí na začátku druhého kvartálu," míní ekonom UniCredit Patrik Rožumberský.
Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měly potraviny a nealkoholické nápoje. Podražily zejména vejce, sýry, máslo, zelenina a pekárenské výrobky a obiloviny. V dopravě vzrostly ceny o 5,1 procenta. Ceny tabákových výrobků byly meziročně vyšší o 6,5 procenta. Dále stouply ceny stravovacích služeb o 5,4 procenta, ceny čistého nájemného o 2,1 procenta, vodného o 2,2 procenta, stočného o 2,4 procenta. V oddíle zdraví vzrostly ceny léků a jejich doplatků, zdražilo i pojištění a finanční služby.
Meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,8 procenta ovlivnilo zejména zvýšení cen potravin a nealkoholických nápojů, rekreace a kultury a dopravy.
Meziročně ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,2 procenta, stejně jako ceny služeb. Proti prosinci se ceny zboží úhrnem zvýšily o 0,8 procenta a ceny služeb o 0,9 procenta.

 

kategorie: Aktuálněesondy.cz

 

Fotogalerie: Inflační cíl České národní banky překonán, co bude dál?

Naši partneři

Menu