OSH | Odborový svaz hasičů

Důchodovou reformu zkritizoval už i prezident Klaus

Podle prezidenta Václava Klause vláda plán reformy schválila příliš rychle a bez široké seriózní debaty. Po patnácti letech diskusí o důchodové reformě, musí vláda udělat první kroky ke změně systému penzí, nikoliv o nich dále debatovat. Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek to dnes řekl ČTK v reakci na kritiku prezidenta Václava Klause. Někteří analytici považují výhrady prezidenta za oprávněné.

"Debata probíhá už patnáct let, vláda je nucena reagovat a je omezena limitem svého mandátu. My jsme přesvědčeni, že po patnácti letech je potřeba první kroky udělat, ne debatovat," řekl Kalousek.

"Všiml jsem si, že jsou téměř všichni (překvapivě včetně naší odborné veřejnosti) v podstatě zaskočeni rychlostí vyhlášení reformních záměrů a stejně tak detaily navrhovaného systému, které byly zformulovány, aniž by proběhla - na jakémkoliv relevantním fóru, tedy i v médiích - seriózní debata o základních myšlenkových východiscích této reformy, což je velká chyba. Hlavně z něho není jasné, že se reforma netýká dnešních důchodců. Na ty dopadne jen zdražení kvůli vyššímu HDP. Základní důchod by měl být rovný, nikoli zásluhový a zajišťovat pouhé základní zabezpečení člověka na stáří. Vše navíc by mělo být jen svobodnou volbou,“ uvedl Klaus v dnešní Mladé frontě Dnes.
Prezident dosud Nečasův kabinet a jeho reformní záměry většinou podporoval. Důchodová reforma je prvním klíčovým návrhem, který zpochybňuje.
Někteří analytici s Klausem v řadě bodů souhlasí. Podle Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance prezident přesně pojmenoval úskalí penzijní reformy. "Je pravda, že stávající podoba návrhu reformy je slepencem sice detailních, ale zato málo koncepčních jednotlivých návrhů. Je pravda, že kolem reformy se vyrojila řada mýtů a polopravd mystifikujících veřejnost," sdělila Šichtařová.
Návrhy reformy zatím podle Šichtařové příliš zvýhodňovaly soukromé penzijní fondy na úkor průběžného systému. "Je pravda, že nejprve musí být překalibrován průběžný systém, a teprve poté můžeme diskutovat detaily fungování penzijních fondů. Je pravda, že začít musíme od zvýšení věku pro odchod do důchodu," uvedla.
Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška je třeba počkat na to, až vláda předloží všechny aspekty své důchodové reformy. Na místě je podle něj ale kritika špatné komunikace vlády s veřejností. "Vláda do veřejnosti vychrlila spoustu technických parametrů reformy, ale zatím vůbec nezačala se srozumitelným vysvětlováním, proč je reforma nutná," uvedl.
„Souhlasíme, s panem prezidentem, že návrh důchodové reformy, který připravuje kabinet Petra Nečase, je nepovedený, protože zavádí druhé dobrovolné soukromé důchodové spoření, když dnes jedno takové již existuje,“ řekl esondám vedoucí právního oddělní ČMKOS Vít Samek. „Bylo zavedeno v roce 1994 tehdejším předsedou vlády Václavem Klausem. Mimochodem ani tehdy tehdy o něm neproběhla žádná pořádná diskuse - penzijní připojištění se státním příspěvkem bylo vytvořeno změnou návrhu zákona o penzijním připojištění zaměstnanců mezi dvěma jednáními vlády a byly v něm uplatněny oba hlavní principy, po kterých dnes prezident Klaus volá, pokud jde o doplňkové důchodové systémy: dobrovolnost a malá státní podpora.
Bohužel se ukázalo za 15 let existence penzijního připojištění, že tento systém nevytvoří doplňkové důchody, které by spolu s minimálním rovným důchodem navrhovaným konzistentně před lety i nyní Václavem Klausem, zajistily důchodové příjmy občanů odpovídající alespoň výši důchodů poskytovaných dnes z průběžně financovaného důchodového pojištění, ani výši důchodů poskytovaných z tohoto systému v budoucnosti při předpokládaném poklesu jejich výše.
Proto ČMKOS odmítá oslabování průběžného důchodového pojištění navrhované vládou a odmítá i duplicitní nový soukromý pilíř. Místo toho doporučuje pouze modernizovat existující penzijní připojištění tak, aby bylo schopno zajistit výrazně vyšší soukromé důchody, samozřejmě, v rozporu s názorem pana prezidenta ve vazbě na předcházející mzdu. Důchody jsou totiž náhradou mzdy ve stáří, a proto svojí výší musí na předcházející pracovní příjmy přiměřeně navazovat, chceme-li opravdu zajistit, aby se lidé nemuseli obávat chudoby ve stáří.“
 
kategorie: Aktuálně, esondy.cz

Naši partneři

Menu