OSH | Odborový svaz hasičů

Sedmiletý boj za spravedlivé zařazení hasičů do první skupiny rizika bude 1. července 2014 dobojován

 Odborový svaz hasičů obdržel včera 15. května 2014 k projednání návrh pokynu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR, kterým se stanoví zařazení služebních činností do I. a II. skupiny a výše zvláštního příplatku pro služební místa v Hasičském záchranném sboru ČR. O konečném znění návrhu interního aktu řízení v posledních dnech jednali zástupci Odborového svazu hasičů s vedení generálního ředitelství HZS ČR. Zařazením výjezdových hasičů od 1. července 2014 do první skupiny zvláštního příplatku bude završeno sedmileté úsilí OSH o nápravu nesprávného zařazení 6 500  hasičů do druhé skupiny zvláštního příplatku od 1. ledna 2007, které vzniklo  v souvislosti s nabytim účinnosti zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Navýšením příplatku pro všechny ostatní činnosti vykonávané příslušníky HZS ČR dochází k důstojnějšímu ohodnocení rizika, které při výkonu povolání podstupují.                    Zajištění finančního krytí na realizaci této změny je výsledkem vyjednávání Odborového svazu hasičů s panem premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem vnitra Milanem Chovancem  a v neposlední řadě i s náměstkem ministra vnitra pro ekonomiku a provoz Lubomírem Metnarem. Zejména díky vstřícnosti ministra Chovance, schopnosti naslouchat odborům a jeho názoru, že je třeba  považovat odbory za partnery a ne za protivníky, jak jsme zažili za nedávno minulých vlád, mohlo být stavu který nastane od 1. července dosaženo. Ministr vnitra Milan Chovanec mimo jiné k této problematice řekl:   „Po opakovaném jednání s odbory napravujeme historickou nerovnost mezi sbory. Hasiči, kteří denně nasazují svůj život při výjezdech, jsou zařazeni ve 2. skupině rizika, přitom všichni policisté v přímém výkonu jsou v 1. skupině rizika,“ upřesnil Chovanec s tím, že pro letošní rok není nutné navyšovat rozpočet resortu, jelikož na toto navýšení budou využity prostředky ve výši 39 milionů korun z vnitřních úspor. „Částečně tím i napravujeme krok Nečasovy vlády, která v rámci úspor sebrala všem hasičům v průměru 3 548 korun,“ zdůraznil ministr vnitra.

Stručná historie nesprávného zařazení výjezdových hasičů do II., nižší skupiny rizika a některé kroky Odborového svazu hasičů k nápravě toho stavu

Celý článek: http://www.osh.cz/clanky.asp?skupina=1&clanek=243

21. 12. 2006

- k problematice zvláštních („rizikových“) příplatků jsme vznesli mj. zásadní požadavek, aby příslušníci, zařazení v jednotkách, předurčení k zásahové činnosti a příslušníci, zařazení na úseku ZPP, byli přeřazeni do I. skupiny podle § 120 odst.3 zákona, t j. aby byli přesunuti z navrhovaného pásma 1.000 až 4.000 Kč do pásma 3.000 až 6.000 Kč. Uvedli jsme dále mj., že podle našich propočtů již nejnižší „sdružený rizikový“ příplatek v částce 3.300,- Kč by u výjezdového hasiče garantoval platový nepropad. Nesouhlasili jsme s navrženým kritériem pro diferenciaci příplatků podle statistických údajů o počtu výjezdů stanice, k čemuž jsme uvedli např. argument, že 10 výjezdů na hořící popelnici vers. 1 výjezd na požár chemického provozu by zvýhodňovalo „popeláře“ proti „chemikům“ v poměru 10:1
Podle obecného vyjádření generálního ředitele HZS ČR genmjr. Štěpána, které učinil již na naší Výkonné radě 30.11. t.r., lze očekávat, že některé naše připomínky budou akceptovány ještě v krátkém čase do vydání konečné podoby prováděcích předpisů a některé mohou být zohledněny cca na přelomu 1. a 2. čtvrtletí roku 2007, po vyhodnocení dopadů nového zákona v praxi, zejména po vyhodnocení vývoje platů v 1. čtvrtletí. Za nejzásadnější přetrvávající rozpor osobně považuji rozdílný přístup k problematice zvláštních příplatků, která by podle mého názoru měla být pojata druhou stranou ve vztahu k výjezdovým hasičům a ZPP poněkud velkoryseji, resp. systémověji a objektivněji hned od počátku. Pokud se nám toto nepodaří prosadit ani u náměstka, nebo až u ministra vnitra, rozhodně by u zmíněných funkcí postupná kompenzace platového propadu za 1. čtvrtletí tak, aby se naplnil slib ministra vnitra, že meziročně v r.2007 nedojde k žádným propadům, měla být počínaje druhým čtvrtletím realizována alespoň postupným navyšováním zvláštního příplatku, nikoliv příplatku osobního, nebo odměn, ty mají ze zákona jiné určení.

 JUDr.Vladimír Mühlfeit, předseda OSH

 

Celý článek: http://www.osh.cz/clanky.asp?skupina=1&clanek=361

8.11. 2007

-Petice ke zvláštním (rizikovým) příplatkům. Do loňského roku bylo zákonné rozpětí příplatků rozdělené do tří skupin, limitováno spodní (nárokovou) částku 100 Kč a stropem ve výši 4000,- Kč. Nový zákon o služebním poměru rozděluje činnosti příslušníků z hlediska rizika, vyplývajícího z výkonu služby do dvou skupin (§ 120 odst.3 zák.č.361/2003 Sb.). Do první by měli být zařazeni příslušníci s nejvyšším rizikem, kterým náleží příplatek v rozmezí od 3000 do 6000 Kč a do druhé skupiny by měli být zařazeni příslušníci s nižším rizikem, kterým má být přiznán příplatek v rozmezí od 1000 do 4000 Kč. O zařazení do skupiny podle vykonávaných činností rozhoduje ze zákona svým pokynem (služebním předpisem) ředitel bezpečnostního sboru. Do I. skupiny zvláštního příplatku jsou zařazeni příslušníci zařazení do mezinárodních záchranných operací, potápěči III. stupně, instruktoři potápění, letečtí záchranáři, lezci instruktoři pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou a příslušníci s odbornou způsobilostí pro používání výbušnin a výbušných předmětů. Nebyli tam zařazeni hasiči, kteří „lezou do ohně“. S tím OSH zásadně nesouhlasil již v připomínkovém řízení na konci loňského roku, kdy byl služební předpis připravován, ale naše připomínky nebyly akceptovány. Proto jsme o problému letos jednali několikrát s generálním ředitelem HZS ČR, ale bez výsledku a bez naděje na změnu alespoň k 1.1.2008. Proto jsme na problém v průběhu roku upozornili i náměstka ministra vnitra a posléze i ministra vnitra samotného. Předsednictvo OSH 15. října t.r. konstatovalo, že byly Odborovým svazem hasičů dlouhodobě a trpělivě vyčerpány veškeré možnosti docílit přeřazení výjezdových hasičů do vyšší skupiny zvláštního (rizikového) příplatku nejmírnějšími prostředky a že nelze donekonečna jednat se stále stejným výsledkem, kdy druhá strana prostě konstatuje „nejsou na to peníze“. Rozhodlo proto po živé diskusi o volbě dalšího postupu, že uspořádá petici, adresovanou generálnímu řediteli HZS ČR panu genmjr. Ing.Miroslavu Štěpánovi a ministru vnitra ČR panu MUDr. Mgr. Ivanu Langerovi. Petiční archy i průvodní dopis s podrobnějším popisem důvodů, proč „na to nejsou peníze“, jsou v současné době prostřednictvím odborových funkcionářů distribuovány na všechny požární stanice HZS ČR. O situaci bude 27. listopadu 2007 jednat celostátní  Výkonná  rada  OSH.
Z.J.Oberreiter, 1. místopředseda OSH

 

 

Usnesení Výkonné rady Odborového svazu hasičů 27.11. 2007

Celý text usnesení VR:  http://www.osh.cz/clanky.asp?skupina=6&clanek=368

 

3.         VR žádá

a)         ministra vnitra ČR a generálního ředitele HZS ČR, aby vytvořili podmínky pro přeřazení příslušníků HZS ČR, předurčených k provádění záchranných a likvidačních prací do 1.skupiny zvláštního (rizikového) příplatku podle ustanovení § 120 odst. 3 zákona č. 361/03 Sb. VR OSH trvá na tom, že zařazení těchto příslušníků do II. skupiny je nespravedlivé a nepřijatelné

 

Celý článek: http://www.osh.cz/clanky.asp?skupina=1&clanek=389

4. 2. 2008

- Minulý týden, konkrétně 31. ledna 2008 předal předseda OSH JUDr.Vladimír Mühlfeit generálnímu řediteli HZS ČR genmjr. Ing. Miroslavu Štěpánovi originály podepsaných petičních archů, na kterých 3 728 příslušníků HZSČR (bohužel bez Prahy, viz aktualita ze dne 25.1.2008) žádá, aby byli výjezdoví hasiči zařazeni tam, kam bezesporu patří, tj. do první ( nejvyšší) skupiny zvláštního (rizikového) příplatku. O petici bude informovat i ministra vnitra a bude požadovat vyjádření, kdy a jak bude tato petice řešena. Připomínáme dosavadní argumentaci vedení Sboru od r. 2006 ve smyslu „rádi bychom, ale nejsou na to peníze“. Petice bude beze sporu jedním z témat nadcházejícího sjezdu OSH, na který byl ministr vnitra i generální ředitel HZS ČR pozván.
Zdeněk J.Oberreiter, 1. místopředseda OSH

Pokud jste dočetli až sem, seznámili jste se pouze se střípky lobbování Odborového svazu hasičů za nápravu nesprávného zařazení činností výjezdových hasičů do druhé skupiny rizika od roku 2006. Těch jednání byl bezpočet, některá jednání byla velmi rušná, při některých jednání se kupodivu i vyšší služební funkcionáři stavěli proti našim snahám, tato jednání nešla nazvat jinak než jednání s generálem, který nemá rád své vojsko.

Přes všechny peripetie jsme docílili vyjednání současného zařazení hasičů s ministrem  Milanem Chovancem po dvou měsících po jeho usednutí do křesla ministra vnitra. Pět jeho předchůdců tuto nespravedlnost neumělo (nechtělo) napravit od roku 2007.

Závěrem bych chtěl ubezpečit naše členy, že v jednáních nekončíme. Navýšení tarifních tabulek pro příslušníky i občanské zaměstnance od 1. 1. 2015 je pro Odborový svaz hasičů prioritou číslo jedna.

Zdeněk Jindřich Oberreiter, předseda OS hasičů

Naši partneři

Menu