OSH | Odborový svaz hasičů

Nedělní glosy

Už jste někdy byli přeloženi do jiného místa? Ze stále ještě platného „starého“ zákona o služebním poměru č.186/92 Sb., konkrétně z ustanovení § 18 odst. ...

Už jste někdy byli přeloženi do jiného místa? Ze stále ještě platného „starého“ zákona o služebním poměru č.186/92 Sb., konkrétně z ustanovení § 18 odst. 1 a § 58 odst. 1 vyplývá, že příslušníka lze přeložit v důležitém zájmu služby i bez jeho souhlasu až na 1 rok na jinou požární stanici, vzniká mu však ale také nárok na proplácení cestovních náhrad s tím spojených, neboť ve svém původním personálním rozhodnutí má jako místo pro účely cestovních náhrad určenu svoji „domovskou“ stanici. Tolik řeč a jednoznačný výklad zákona. A jaká je praxe? Příslušník je povolán k pohovoru s nadřízeným mezi čtyřma očima a je mu sděleno zhruba toto: „ potřebujeme, abys šel sloužit na stanici xy. Buď si podáš dobrovolně žádost o přeložení a my tě za xy měsíců vrátíme sem a vyplatíme ti nějakou odměnu, nebo si to odmítneš podat, ale pak musíš počítat s následky, máme dost zájemců o přijetí...“ Samozřejmě o takové „nabídce“ není učiněna ani čárka služebního záznamu a svědkové také žádní nejsou. Nedivím se, že většina takto oslovených příslušníků podlehne nátlaku a skutečně si „dobrovolně“ požádá o přeložení, zvláště když znají příklad kolegy, který takovou „nabídku“ v minulosti odmítl a nebyl za to sice vyhozen, ale „čirou náhodou“ najednou přestal dostávat jakékoliv odměny, i když je předtím po několik let za dobré výsledky ve službě dostával. Myslím si, že kontroly z GŘ a MV, se kterými se na krajích dveře netrhnou, by se měly namísto např. sporů o výklad zákona ohledně toho, zda směnový režim u hasičů je třísměnným, nebo nepřetržitým provozem, nebo namísto zkoumání, zda příslušníci v posilovně na stroji, zakoupeném z prostředků FKSP, cvičí pouze v době svého osobního volna (!), zaměřit např. právě na dodržování pracovně právních předpisů a na to, zda zaměstnavatel neobchází zákony, ať už proto, že chce ušetřit peníze, nebo třeba jen proto, že chce podřízeným (nebo i sobě?) dokázat, kdo je tu pánem a že jeho vůle je povýšena nad zákon, jak jeden ze služebních funkcionářů občas z legrace říká a bez legrace předvádí.

Je ale druhá adventní neděle, tak pojďme k něčemu příjemnějšímu: jak se vám líbí hasičské kalendáře na rok 2007 ? V současné době již většina hasičů jistě má několik různých druhů hasičských kalendářů na příští rok. My se držíme tradice, založené v r. 1990. Vydali jsme s přispěním Zdravotní pojišťovny MV jednostránkový nástěnný kalendář s fotografií ze zásahu a malé kalendáříky s trojbarevným kalendáriem pro snadné rozlišování směn. Generální ředitelství HZS ČR se také drží tradice a vydalo nástěnný dvanáctistránkový kalendář. Pro fotografie na jednotlivé měsíce zvolilo letos téma „ženy mezi námi“ a tak nám každý měsíc bude představena tvář jedné z příslušnic HZS ČR. Jde podle našeho názoru o kalendář po všech stránkách zdařilý a kdybychom na to byli zařízeni, vyhlásili bychom internetovou soutěžní anketu o miss kalendář. Každopádně oněch dvanáct vybraných krásek je pouze špičkou ledovce, protože v našem Sboru je neméně krásných kolegyň mnohonásobně více. Měli jsme možnost shlédnout i nástěnný kalendář HVP s rovněž hezkými slečnami, zřejmě modelkami, které na sobě mají některé části dobových hasičských uniforem. Některé z těchto slečen vyvracejí obecně vžitou domněnku, že krása se často snoubí s bohatstvím, protože mají holý zadek.

Vladimír Mühlfeit

Naši partneři

Menu