OSH | Odborový svaz hasičů

DOPORUČENÍ NAŠIM ČLENŮM ZNÍ : JDĚTE VOLIT

Vážené kolegyně a kolegové, tradičně nehodláme před volbami propagovat žádnou politickou stranu, věříme ve Váš vlastní rozum. Zasílali jsme Vám ...


Vážené kolegyně a kolegové, tradičně nehodláme před volbami propagovat žádnou politickou stranu, věříme ve Váš vlastní rozum.

Zasílali jsme Vám materiály ČMKOS s odborovou tématikou, zejména rozbory zákoníku práce. Jeho podoba rozhodne nejen o tom, jakým směrem se bude vyvíjet např. odměňování zaměstnanců, ale i o postavení jejich zástupců, a to i ve služebním poměru. Je proto legitimní ptát se politiků, jak se ke služebnímu poměru hodlají stavět po volbách a my jsme to udělali. Požádali jsme o schůzku u předsedy ODS, ČSSD, KSČM , SZ, KDU ČSL a US DEU. S výsledkem Vás seznamujeme v závěru tohoto dopisu. Není však od věci nejdříve si připomenout, kdo se k nám jak choval dlouhodobě ( v pořadí dle dnešních preferencí ).

Z ODS s námi nejvíce komunikoval místopředseda Mgr. MUDr. Ivan Langer, ale již po zvolení do čela strany nás oslovil i předseda Ing. Topolánek. Jistě si pamatujete, že s panem Langerem jsme se vloni při projednávání novely názorově rozcházeli v otázce tarifů a v r. 2003 v otázce přesčasů. To je v demokracii normální. Na druhé straně je nutno ocenit, že přístup pana místopředsedy k našemu svazu byl a je naprosto otevřený. V zájmu objektivity je také nutno připomenout, že v roce 2003 právě on nalobboval svých 15 kolegů pro přijetí zákona a navrhoval, aby zákon nabyl účinnosti k 1.1.2004. Pokud někdo namítnete, že účinnost neprošla a že byl zákon senátem stejně vrácen do sněmovny, nutno poznamenat, že nebýt Langerova lobbingu, nebylo by s největší pravděpodobností co vracet, protože by vládní návrh zákona skončil již ve sněmovně. V ODS, stejně, jako v jiných stranách, jsme však diskutovali a konzultovali nejen s jejich špičkami, za všechny „řadové“ jmenujme alespoň našeho bývalého kolegu Bc. Juraje Ranince. Ten m. j. úspěšně končí studium práv a v Libereckém kraji kandiduje jako č. 4 . Má velmi dobrý přehled nejen o HZS, ale i o dobrovolných hasičích a jejich potřebách. Těm z Vás, kteří se v Libereckém kraji rozhodnou volit ODS, proto můžeme s čistým svědomím doporučit, aby na její kandidátce zakroužkovali číslo 4.

ČSSD je jedinou stranou, která nás pravidelně zve na své sjezdy, což nečiní ani u některých větších svazů. Ve vedení ČSSD jsme pochopení pro naše zájmy nalézali již v době, kdy byl ministrem vnitra Stanislav Gross, ani v současnosti si však na nedostatek komunikace nemůžeme stěžovat. Již vloni krátce po nástupu do čela vlády nás přijal premiér Ing. Paroubek (a víte, že nezůstalo jen u jednoho rozhovoru), permanentní dialog vedeme i s místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí Ing. Škromachem. V „nižších patrech“ pro naše zájmy pracoval především dlouholetý poslanec a náš kolega Jan Žižka, ten byl od r.1996 poslancem a od r.1998 do r. 2002 místopředsedou VOB a předsedou podvýboru pro IZS. Rozhodující měrou ovlivnil ve sněmovně již přijetí historicky první zákonodárné iniciativy Senátu, podané Ing. Vladimírem Zemanem a „jeho“ skupinou senátorů. Díky tomu se hasiči dočkali ještě v pracovním poměru náhrady za ztrátu na platu, odchodného a ozdravných pobytů, což umožnilo m. j. do té doby nepředstavitelný důstojný odchod od Sboru na úrovni policejního zabezpečení nejstarším příslušníkům HZS ČR. Jan Žižka byl také zpravodajem krizových zákonů vč. zákona o HZS ČR, kterým jsme se dostali do režimu služebního poměru. Dvakrát podával návrh na novelizaci zákona o pojišťovnictví, který by v případě přijetí přinesl zejména dobrovolným hasičům značné finanční prostředky. Ani jeho myšlenka zřízení Úřadu pro mimořádné události, jehož páteří by byl HZS ČR, nám není cizí, a to opět nejen z hlediska zájmu našich členů, ale i z hlediska dobrovolných hasičů, kterým by v rámci koordinace CNP mohla připadnout významnější role, než v současném systému. V současnosti se Jan Žižka podílel např. na velmi úspěšné akci Den záchranářů v Poděbradech, o jejíž přípravu včetně účasti premiéra se značnou měrou zasloužil. Seriozně s námi vždy komunikovali také další členové VOB z řad ČSSD, poslanci Radim Turek, Petr Ibl a Karel Černý. Těm z Vás, kteří se rozhodnou volit ČSSD, můžeme tedy v kraji Středočeském doporučit, aby zakroužkovali č 16 (Žižka), v Praze č. 11(Ibl) a v kraji Vysočina č.2 (Černý).

V KSČM jsme k problematice služebního poměru našli vždy ochotu k jednání u předsedy JUDr. Vojtěcha Filipa i u předsedy poslaneckého klubu Ing. Pavla Kováčika, sám nás rovněž několikrát kontaktoval a zejména pro dobrovolné hasiče se snažil věci zlepšit i poslanec Josef Švarcbek. Nejvíce však s námi komunikoval a vždy se nám snažil pomáhat místopředseda VOB Václav Frank, vzpomeňme alespoň jeho loňské pozměňovací návrhy k tarifům a přesčasům. Také on má přehled i o dobrovolných hasičích a pomáhá jim i konkrétně doma na Nymbursku. Proto v kraji středočeském těm z Vás, kteří budou volit KSČM, doporučujeme Frankovo č.4 na kandidátce zakroužkovat, budou to zasloužené hasičské preference. A těm z Vás, kteří se rozhodnou KSČM volit v kraji Plzeňském, doporučujeme ze stejných důvodů zakroužkovat č.3 kandidáta Švarcbeka.

Z KDU ČSL jsme o našich zájmech nejednou jednali s předsedou Ing. Kalouskem, s poslancem Pavlem Severou a s náměstkem MO Ing. Kopřivou. Zejména on má přehled i odborné znalosti o problematice bezpečnostních sborů, což vyplývá i z jeho dlouhodobého působení ve funkci náměstka ministra vnitra. KDU ČSL vůči hasičům zásadní připomínky nemá, zejména v rámci své představy o reformě policie však usiluje o úplné zrušení nového zákona o služebním poměru. Jako demokrati jim právo na odlišný názor neupíráme, obáváme se však, že zrušením zákona 361/2003 Sb. a budováním nové úpravy na zelené louce bychom se po celé další volební období nové úpravy služebního poměru nedočkali. Připomínáme na adresu pana předsedy Kalouska, že v listopadu 2004 měl lví podíl na prosazení senátního „balíku“, v němž došlo k odložení „našeho“ zákona a současně ke zvýšení poslaneckých platů. Veřejně však také vyhlásil, že až do opětovného snížení poslaneckých platů bude přebytky svého platu dávat na charitu. Chytili jsme jej tenkrát za slovo a i když poslanci si ani během následujících dvou tuhých zim platy nezmrazili, pan předseda slovo drží, nadaci policistů a hasičů Vzájemná pomoc v tísni odvedl již 100.000,- Kč.

Na naši žádost o krátkou předvolební schůzku reagovali představitelé šesti oslovených stran následovně:

Předseda ODS se omluvil , ale vzkázal, že jeho názory na služební poměr jsou blízké názorům místopředsedy Langera. S panem místopředsedou jsme jednali 23.5. 2006 a jeho hlavní myšlenky jsou: nový služební poměr je potřebný, nejen pro nový systém odměňování. Ten má být založen na takovém objemu mzdových prostředků, aby nebylo nutno rozdíly mezi platovými třídami smrsknout směrem k demotivující nivelizaci, nýbrž aby motivovaly příslušníka k celoživotnímu vzdělávání a postupu na odpovědnější služební místo. Svým způsobem tomu odpovídající mzdové prostředky byly, aniž k této zásadní změně novým zákonem došlo, do Sborů vloženy již v letech 2005 a 2006. V tomto smyslu je nutno chápat jeho loňské, médii i odbory zkrácené a tudíž zavádějící vyjádření, že příslušníci dostali přidáno podle hesla něco za nic. Nový systém odměňování vč. startovacích tarifních tabulek by byl dán zákonem, exekutiva by však měla ze zákona také dostatek nástrojů (zvláštní příplatek, osobní příplatek atd.) k tomu, aby při překlápění do nového systému nedošlo k propadu služebního příjmu u nikoho. Jako ministr vnitra by toto osobně garantoval. K odborům pan místopředseda sdělil osobní názor, že by v bezpečnostních sborech být neměly, respektuje však, že policisté i hasiči mají odbory všude, i náš právní řád. Odbory proto uznává za partnera. Jako ministr by neměl žádný zájem zasahovat do vnitroodborových věcí, natož odbory nějakým způsobem likvidovat. Pan místopředseda se ještě nad rámec našich dotazů rozhovořil např. o tom, že ministerstvo vnitra nemá být vnímáno jako ministerstvo policie a že mnohem výraznější roli by měl resort hrát v oblasti koordinace IZS a uvedl i konkrétní příklady. Nastínil dále m. j. zásady nového pojetí strojních investic v požární ochraně, ve kterém by systémově propojil obměnu techniky u HZS ČR a jednotek SDH obcí s možností participace hejtmanů a dalších subjektů. Zaměstnavatele dobrovolných hasičů by motivoval k pochopení dobrovolnických aktivit především tím, že by za tyto své zaměstnance nemuseli platit odvody (platil by stát).

O našich posledních dvou jednáních s předsedou ČSSD a premiérem Ing.Paroubkem jste byli informováni průběžně, takže připomínáme pouze hlavní závěry z Brna 18.5.2006 : nový zákon o služebním poměru s účinností k 1.1.2007 považuje za jednu z priorit, riziko propadu služebního příjmu chce eliminovat již v rámci přípravy návrhu státního rozpočtu na r.2007 tím, že kromě prostředků, zajišťujících obecný mzdový nárůst v rozpočtové sféře o 4,5 % bude připraveno ještě 1,5 mld. Kč pro bezpečnostní sbory. Odbory vnímá jako samozřejmého partnera, konkrétně v bezpečnostních sborech na centrální úrovni v rovině resort a GŘ (prezidium) vers. příslušný odborový svaz, nebrání se však ani komunikaci se svazy na vládní úrovni, což mnohokrát dokázal. Na naši připomínku, že se k návrhu nové tarifní tabulky, kterou nám dal ministr vnitra 10.5.2006, můžeme seriozně vyjádřit až po obdržení výsledků platové inventury HZS ČR (viz zákonná povinnost služebního funkcionáře informovat odbory o mzdovém vývoji) a že s tím máme určitý problém, pan premiér reagoval přislibem nápravy vč. zlepšení přístupu GŘ k OSH. Krátce po té generální ředitel HZS ČR dal svolení, aby byly pro OSH uvolněny některé údaje z platové inventury. Pan premiér ještě dodal, že od odborů nevyžaduje žádné bianco šeky, naopak očekává od nás co nejpřesnější ověřené propočty, aby jednání o konečné podobě tarifů v novém zákonu mohlo být uskutečněno co nejdříve.

Předseda KSČM JUDr.Vojtěch Filip nás přijal 23.5.2006. Nový zákon o služebním poměru je podle něj potřebný, garanci nepropadnutí služebního příjmu považuje za samozřejmost a odbory považuje za partnera, kterého by si měl rozumný zaměstnavatel vážit, nikoliv je znevažovat. Připomněl, že KSČM nikdy proti novému zákonu jako celku nevystupovala a že naopak v otázce tarifů, přesčasů, výsluhových náležitostí a pod. jejich poslanec Václav Frank podával kvalifikované pozměňovací návrhy na zlepšení. Takovéto konkrétní činy, nikoliv slova budou podle něj rozhodovat o konečné podobě zákona a takovýto celkový přístup bude rozhodovat i o tom, zda nový zákon konečně nabude účinnosti.

Předseda KDU ČSL Ing. Kalousek s námi hovořil rovněž 23.5.2006. Připomněl představy své strany o reformě policie, i přístup k novému zákonu o služebním poměru, který je podle KDU ČSL po novelizacích již natolik systémově rozbit, že by bylo lépe jej zrušit a vytvořit zákon zcela nový. Odbory považuje za partnera.

Předsedové Unie svobody, ani Strany zelených na naši žádost o schůzku nereagovali.

Vážené kolegyně a kolegové, končíme, jak jsme začínali: volte, koho uznáte za vhodné, svého práva volit se však rozhodně nevzdávejte a máte-li dobrou zkušenost s konkrétními kandidáty Vám nejbližší strany, zakroužkujte je.

26.5.2006 JUDr. Vladimír Mühlfeit v.r. , předseda Odborového svazu hasičů


Naši partneři

Menu