OSH | Odborový svaz hasičů

Poslanci určili věk odchodu do důchodu na 65 let

Zákonodárci také schválili vyšší růst penzí Sněmovnou prošla novela o ohraničení důchodového věku na 65 let. Opatření se má týkat lidí, kteří se narodili po roce 1971, a má začít platit v roce 2030.

Poslanci schválili také nová pravidla pro valorizaci, podle kterých by se měly penze zvedat o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři. Změny teď posoudí senátoři. Věkovou hranicí pro odchod do důchodu se bude zabývat i dnešní Devadesátka ČT24 od 20:00.

Důchodcům a důchodkyním by se měly penze zvyšovat penze pravidelně víc než doposud. Úpravu valorizačního vzorce, která by jejich vyšší růst zajistila, schválila Sněmovna. Důchodová novela, jež nyní zamíří k projednání do Senátu, stanoví taky věkovou hranici pro odchod do penze. Lidé by do ní mohli v budoucnu odcházet v 65 letech, nyní omezení neexistuje. Do důchodu se v 65 letech chodilo již za první republiky.
V současnosti se penze valorizují k 1. lednu o třetinu růstu reálných mezd a o růst nákladů všech domácností. Vláda loni prosadila, že může nařídit vyšší přidání, pokud by si senioři podle zákonných ukazatelů měli polepšit jen o pár desetikorun. Celkem může kabinet v současnosti přidat až o 2,7 procenta. V roce 2017 rostla průměrná penze o 309 korun.
Nový výpočet s mírou inflace zohledňující výhradně náklady důchodců by se využil v případě, pokud by byl pro penzisty výhodnější než výpočet zahrnující obecnou inflaci. „Nebudou se tolik rozevírat nůžky mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Pokud by změna valorizace skutečně začala platit, stát by dal podle dřívějšího odhadu předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka příští rok asi o 2,2 miliardy korun navíc. 
Podle propočtů ministerstva práce a sociálních věcí by ale změna umožnila zvýšit důchody v průměru až o víc než pět set korun měsíčně. Klíčové by bylo, jak vysoké nakonec budou mzdy a životní náklady za letošní první pololetí. Rozpočet by tak výraznější přidání mohlo přijít až na dvacet miliard.
Důchodový strop se může posouvat 
Pokud jde o ohraničení důchodového věku, vládní novela sice stanoví hranici pro odchod do penze na 65 let, věk ale bude moci vláda časem upravovat podle doby dožití. Návrh totiž obsahuje pasáže, podle kterých v roce 2019 vznikne zpráva o očekávané době dožití lidí narozených mezi roky 1966 a 1995. Když se ukáže, že by měli žít v důchodu víc než čtvrtinu života, vláda, už nová, rozhodne, zda bude maximální důchodový věk upravovat. Podle dosavadních propočtů by u nejmladších mohla být hranice posunuta nad 68 let. Nová vyhodnocení by měla následně vznikat každých pět let. Stanovení hranice je podle Sobotky signál silným populačním ročníkům narozeným v sedmdesátých letech. Bez ní by do penze odcházeli později. „Hranice by se neměla přehodnocovat, pokud k tomu nebudou vážné důvody,“ uvedl. Kritici namítají, že právě možnost přehodnocování lidem žádnou jistotu nedá.
Analýzy ministerstva práce a sociálních věcí ukazují, že zastropování věku pro odchod do penze má zvýšit roční rozpočtové náklady do roku 2060 o 67 miliard korun.
Sněmovna podpořila i Sklenákův pozměňovací návrh na změnu účelu využití peněz z účtu rezervy pro důchodovou reformu, jenž by se také přejmenoval na účet rezervy důchodového pojištění. Neměly by být určeny na reformu, ale na dávky nebo na krytí schodků mezi příjmy a výdaji důchodového pojištění.

(red, zdroj: ct24.cz)

kategorie: Aktuálně, esondy.cz

Naši partneři

Menu